Skip to content

راهنمای جامع فریلنسینگ حرفه ای – فریلنسر و فریلنسینگ چیست؟

فریلنسر کیست و چگونه کار می کند؟

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۱۶ دقیقه
۳.۳
(۶)

فریلنسر چه کسی است؟ فریلنسر (Freelancer) شخصی است که خدمات خود را از راه دور ارائه می‌دهد و اغلب به صورت همزمان برای چند مشتری دورکاری می‌کند. فریلنسر معمولا به ازای هر کاری که انجام می‌دهد، درآمد کسب می‌کند و هزینه خود را بر اساس کار ساعتی یا کار روزانه در نظر می‌گیرد. 

عملکرد فریلنسر‌ها می‌تواند با هم متفاوت باشد از نحوه بستن قرارداد تا پرداخت دستمزد. بعضی از آن‌ها تمایل به امضاء قراداد دارند برخی دیگر کار خود را با یک موافقت‌نامه شفاهی شروع می‌کنند، بعضی ممکن است درخواست بیعانه کنند، بعضی دستمزد روزانه را ترجیح می‌دهند‌، یا حتی در پایان پروژه کل مبلغ را یکجا دریافت کنند.

اگر دانشجو هستید یا به دنبال کار دوم هستید، یا به دنبال کار پاره وقت و یا تمام وقت هستید، فریلنسری یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد است. هر فردی که به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند با استفاده از مهارت‌هایی که دارد به درآمد خوبی دست پیدا کند.

به طور معمول، شخص در یک وب سایت فریلنسری آنلاین مانند کاریتو ثبت نام می‌کند. یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که فریلنسر در این مرحله باید انجام دهد این است که پروفایل کاری خود را کامل کند. کمتر کارفرمایی حاضر است کار خود را به فریلنسری که فاقد نام و سابقه تحصیلی و کاری است بسپارد.

مورد بعدی که وجود دارد این است که فریلنسر باید مهارت‌های خود را برجسته کند و در صورت امکان عکس خود را به پروفایل اضافه کند. بعد از تکمیل پروفایل کاری، فریلنسر برای پروژه‌هایی که کارفرمایان ارسال می‌کنند پیشنهاد ارسال می‌کند. برای اینکه پیشنهاد موفقیت‌آمیزی داشته باشید، توصیه می‌کنیم مقاله  چطور پیشنهاد بدهم که پروژه ی بیشتری بگیرم ؟ را مطالعه کنید.

فریلنسر

فریلنسینگ چیست و چه ویژگیهایی دارد؟

فریلنسینگ به نوعی آزاد‌کاری یا همان کار در منزل را معنی می‌دهد. افراد با هر مهارت و تخصصی می‌توانند به صورت آزاد، از طریق دورکاری با هم کار کنند. فریلنسینگ می‌تواند یک کاره تمام وقت یا پاره وقت با درآمد بالا باشد. در واقع انتخاب ساعت کاریتان با خودتان می‌باشد. این سبک از فعالیت بسیار منعطف است. اساسا فریلنسینگ می‌تواند یک کسب و کار یک نفره باشد. کاری که از راه دور و به صورت آنلاین انجام می‌شود. فریلنسینگ می‌تواند به عنوان شغل دوم نیز انتخاب شود.

قرارداد فریلنسری نوعی قرارداد کارمزدی است که در آن فرد متعهد به انجام کاری در ازای دستمزد مشخص و در مدت زمان معلوم می‌شود. برای اطلاعات بیشتر راجع به پیدایش فریلنسینگ و فریلنسر، روی تاریخچه فریلنسری کلیک کنید.

فریلنسینگ

چه کارهایی را میتوانید به عنوان فریلنسر انجام دهید؟

کارهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید به صورت آنلاین انجام دهید، بنابراین شما بسته به مهارتی که دارید می‌توانید یک یا چند کار را انتخاب و انجام دهید. برخی از کارهایی که به عنوان فریلنسر می‌توانید انجام دهید عباتند از:

 • طراحی و گرافیک
 • طراحی سایت و توسعه وب
 • سئو 
 • برنامه نویسی
 • پشتیبانی سایت
 • تایپ و مقاله نویسی
 • ترجمه
 • تولید محتوا
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • و…

مزایای فریلنسینگ و فریلنسری

 • انتخاب کارفرمای خوب و ساخت رابطه‎‌ی عالی و دوستانه با کارفرما از مزایای ویژه این کار می‌باشد.
 • یک فریلنسر از تنوع کاری بیشتری نسبت به یک کارمند برخوردار است و برای خودش کار می‌کند.
 • آزادی عمل زیادی برای مدیریت زمان و انتخاب محل کار خود دارد .
 • یک فریلنسر می‌تواند در خانه ، کتابخانه‌، کافه و یا در هر مکان دلخواهی روی پروژه‌های خود کار کند.
 • برای کسب درآمد محدودیتی ندارد و هر‌چه بیشتر و تخصصی‌تر کار کند درآمد بیشتری خواهد داشت.
 • فریلنسر، با تجربه کارهای متفاوت می‌تواند شبکه گسترده‌ای از مشتریان را برای خود تشکیل دهد.
 • انتخاب کار یک فریلنسر بر اساس مهارت و علاقه انجام می‌شود.

معایب فریلنسینگ و فریلنسری

 •  ثبات کمتر – بسیاری از فریلنسرها ثبات مالی کمتری دارند و نسبت به کارمندان ضمانت کمتری برای کارهای بعدی وجود دارد. ممکن است در یک ماه در حال انجام چندین پروژه باهم باشید ولی در ماه بعدی پروژه‌ای برای کار نباشد.
 • مزایای کمتر – بسیاری از شرکت‌ها برای کارمندان خود مزایایی مانند بیمه یا برنامه‌های بازنشستگی را ارائه می‌دهند اما فریلنسر مشمول این مزایا نخواهند بود.

ویژگی‌هایی که فریلنسر باید داشته باشد

برای اینکه فریلنسر شوید باید چندین ویژگی شخصیتی رو در خود تقویت کنید. این ویژگی‌های شخصیتی صرفا برای ایده گرفتن و نحوه‎‌ی تمرکز روی کار و پروژه‌هایتان است.

 • نظم: هیچ رییس یا مدیری در کنار شما نیست تا شما و کارهایتان را نظارت کنند و مجبور باشید به جای وقت گذرانی در فضای مجازی روی کار و پروژه خود متمرکز بمانید. نظم به شما کمک می‌کند خودتان نظاره‌گر کارهایتان باشید و در مسیر منظم در طول انجام پروژه‎‌‌ها بمانید. 
 • ماندگاری: دوام و ماندگاری مهمترین ویژگی است، مخصوصا اگر به تازگی شروع به کار کرده باشید. در زندگی فریلنسری مهم این است که انگیزه‌ی به پایان رساندن کارها را حفظ کنید.
 • انضباط: یک فریلنسر مسئول چندین کار و پروژه متفاوت است. سازماندهی و انضباط یکی از ویژگی‌هایی است که به شما کمک می‌کند علاوه بر اینکه پروژه‌ها رو به موقع تحویل می‌دهید، می‌توانید کنترل کامل روی مخارج و درآمد خود داشته باشید.
 • روابط اجتماعی بالا: فریلنسر با مشتری و کارفرماهای بسیاری در ارتباط است. روابط اجتماعی بالا کمک می‌کند تا برخورد و رفتار مناسب و حرفه‌ای در حین انجام پروژه و بحث و گفتگو با کارفرما داشته باشند و از پس مشکلات احتمالی به خوبی برآیند. در این صورت امتیاز خود را در جذب کارفرمای بیشتر بالا خواهند برد.

چطور فریلنسینگ را به طور حرفهای انجام دهیم؟

چطور فریلنسینگ را به طور حرفه‌ای انجام دهیم؟ فریلنسری یکی از شغل‌هایی است که بسیاری از کسب و کارهای کوچک به آن‌ها نیاز دارند. شغل فریلنسری شامل زمینه‌های کاری نویسندگی، بازاریابی، برنامه نویسی، طراحی، حسابداری، مشاوره و غیره می‌باشد. حقوق‌دانان و وکلا، اساتید و دانشجویان، سئو کاران و طراحان وب و … همه و همه به فریلنسرها نیاز دارند.

طبق آمارها، حدود ۵۴ میلیون آمریکایی به عنوان فریلنسر در زمینه‌هایی مانند نوشتن، طراحی گرافیک و مشاوره فعالیت می‌کنند. این رقم تنها یک چهارم از کل نیروی کار ایالات متحده می‌باشد. فریلنسری فرصت‌هایی را برای افرادی ایجاد کرده است که می‌خواهند در زمینه شغل مورد انتخاب خود به صورت آزادانه عمل کنند و در زمینه رقابتی‌تر با کارمندان پاره وقت یا تمام وقت کار می‌کنند.

یکی از مزایای فریلنسری امکان کار ۲۴ ساعته و ساعت کاری انعطاف‌پذیر است، اما همین مزیت می‌تواند با موجب افت کیفیت کار هم شود. اگر قصد دارید فریلنسینگ را به طور حرفه‌ای انجام دهید نکته‌هایی وجود دارد که باید بدان‌ها توجه داشته باشید.

فریلنسینگ را به طور حرفهای انجام دهید!

وقتی که فریلنسینگ را به طور حرفه‌ای شروع می‌کنید شما نه تنها مسئولِ ارتباط با مشتریانی که دارید، هستید بلکه باید حسابداری و بسیاری از کارهای دیگر را به تنهایی انجام دهید. با توسعه‌ی کار، کم کم شما نیاز به استخدام افرادی دیگری پیدا می‌کنید. در واقع شما علاوه بر نقش فریلنسر به عنوان کارفرما هم ظاهر می‌شوید.

اگر قصد دارید فریلنسینگ را به طور حرفه‌ای انجام دهید باید علاوه بر مدیریت مشتری، مدیریت زمان نیز داشته باشید. با مدیریت زمان، شما زمان‌های هدر رفته خود را به حداقل حد ممکن می‌رسانید. شما برای روزهای تعطیل و یا روزهایی که بیمار هستید و نمی‌توانید کار کنید هزینه‌ای دریافت نمی‌کنید، در این مواقع مدیریت زمان و هزینه اهمیت خود را نشان می‌دهد.

با وجود مزایایی که شغل فریلنسری دارد چالش‌هایی هم بر سر‌راه این افراد قرار می‌گیرد. فریلنسرها هیچ‌گونه بیمه درمانی، بیمه عمر، بازنشستگی، مرخصی با حقوق و … را ندارند. شما می‌توانید به عنوان یک فریلنسر حرفه‌ای هزینه‌های بیمه خود را پرداخت کنید و یا خود را بیمه عمر کنید، و اگر فریلنسر خوش‌شانسی باشید ممکن است به استخدام یکی از شرکت‌ها یا سازمان‌ها در بیایید و از مرخصی با حقوف یا بازنشستگی بهره‌مند شوید، همه این‌ها به میزان حرفه‌ای بودن شما بستگی پیدا می‌کند.

چطور فریلنسینگ را به طور حرفه ای انجام دهیم؟

شما باید بدانید که چگونه کار با کیفیت ارائه دهید و چگونه موفقیت خود را در بازار کار تضمین کنید، شما باید بتوانید مشتریان خود را توسعه دهید. برای انجام این کارها شما باید حضور آنلاین داشته باشید. در سایت‌های فریلنسری مانند کاریتو ثبت نام کنید. وقتی که به عنوان فریلنسر مشغول به کار شدید، اولین کاری که مشتریان انجام می‌دهند، بررسی کارهای گذشته شما است. اطمینان حاصل کنید که حضور آنلاین قدرتمندی دارید، هیچ کس نمی‌خواهد یک نیروی کار حرفه‌ای را از دست بدهد.

می‌توانید علاوه‌بر سایت‌های فریلنسری، خودتان سایت شخصی داشته باشید. رایان رابینسون توصیه می‌کند که نمونه کارهای قبلی خود، اطلاعات تماس و توضیحاتی برای شروع همکاری را در سایت منتشر کنید و بسته به زمینه کاری که دارید در پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس بوک عضو شوید.

چطور فریلنسینگ را به طور حرفه ای انجام دهیم؟

شما باید روی بهترین مشتریان خود تمرکز کنید. وقتی برای اولین بار به عنوان فریلنسر فعالیت می‌کنید، بد نیست بتوانید شغل‌های بیشتری داشته باشید. در این صورت می‌توانید رفرنس‌ها و نمونه کارهای احتمالی خود را بسازید. اما زمانی‌که حرفه‌ای شدید، می‌توانید از بین مشتریان خود چند گزینه را انتخاب کنید و بیشتر روی کار کردن با آن‌ها متمرکز شوید. شما باید به مشتریان ثابت و منظمی که دارید اولویت دهید.

سعی کنید زمانی که کار یک مشتری را به پایان رساندید، از خدمات پس از فروش هم استفاده کنید. برخی از مشتریان بعد از تحویل کار ممکن است به کمک شما نیاز داشته باشند. مشتری فعلی شما می‌تواند مشتری بعدی شما هم باشد. پس اگر می‌خواهید فریلنسینگ را بطور حرفه‌ای انجام دهید برای روابط با مشتری اهمیت قائل شوید.

فریلنسری شامل چه هزینههایی است؟                                             

فریلنسری شامل چه هزینه‌هایی است؟ گاهی اوقات تنها فرقی که بین یک فریلنسر تازه‌کار و حرفه‌ای وجود دارد این باور اشتباه است که برای شروع کار فریلنسری به سرمایه زیادی نیاز است. اکثر اوقات شروع کار بسیار ساده‌تر و ارزانتر از ترسی است که در ابتدا وجود دارد.

کار فریلنسری به شما این امکان را می‌دهد تا از راه دور با کارفرمایان ارتباط برقرار کنید و دیگری نیازی به نگرانی در مورد تهیه فضای کاری یا تهیه وسایل اداری آنچنانی ندارید، اکثر فریلنسرها در خانه، کافی شاپ یا سایر مکان‌های عمومی کار می‌کنند. خیلی از آن‌ها هنوز با لباس خانه کار خود را انجام می‌دهند، مگر اینکه برای انجام کارهای شخصی خود از خانه خارج شوند. اما فریلنسینگ شامل هزینه‌هایی است که کارفرمایان و فریلنسر‌ها باید بدانند‌!

فریلنسری شامل چه هزینههایی است؟

اگر به عنوان یک نویسنده مستقل می‌خواهید شغل فریلنسری خود را شروع کنید شاید به برنامه پردازش کلمه مانند ورود و یک دستگاه ضبط مصاحبه نیاز داشته باشید. اما این تمام هزینه‌ای نیست که این فریلنسر پرداخت کند، تهیه یک سیستم دسکتاپ یا لپ تاپ با قابلیت اتصال به اینترنت، تهیه یک گوشی هوشمند تنها دو مورد از دستگاه هایی است که یک نویسنده حتما باید داشته باشد. همین دو دستگاه در بازار امروز هزینه نسبتا بالایی دارد. اگر بخواهید که کمی از این هزینه‌ها را دور بزنید شاید مجبور به تهیه دستگاه‌های استوک یا دست دوم شوید.

فریلنسینگ شامل هزینه هایی است که کارفرمایان و فریلنسر ها باید بدانند!

فریلنسر در هر جایی و در هر زمانی می تواند کار کند!

خوشبختانه در حال حاضر گوشی‌های هوشمند که اجازه نصب برنامه‌های مختلف را می‌دهند نیاز به تجهیزات اضافی مانند واکمن برای پخش صدا یا میکروفن برای ضبط صدا را از بین برده است، بنابراین یک تاپیست که در حوزه رونویسی اطلاعات از صدای ضبط شده کار می‌کند می‌تواند با تهیه یک گوشی به راحتی متن‌ها را رونویسی کند اما باز هم برای تحویل فایل‌های رونویسی شده به صورت دیجیتالی به سیستم نیاز پیدا خواهد کرد.

خدمات اینترنتی بخش دیگری از هزینه‌هایی است که فریلنسر باید در نظر داشته باشد خواه از ADSL استفاده کنید خواه از دیتای گوشی همراه خود فرقی ندارد به هر حال باید هزینه‌هایی برای اینترنت پرداخت کنید. میز و صندلی، پایه خنک کننده لپ‌تاپ برای افرادی که ساعات طولانی با سیستم کار می‌کنند نیز می‌تواند بخشی از هزینه‌ها را در بر بگیرد. منابعی هم‌چون هزینه برق مصرفی جزو هزینه‌هایی هستند که هر‌چند وقت یکبار با تغییر نرخ آن‌ها مواجه هستیم. مسلما برای کار با دستگاه‌هایی مانند لپ‌تاپ، کامپیوتر دسکتاپ، گوشی، تبلت و … باید این هزینه هم پرداخت شود.

فریلنسینگ شامل هزینه هایی است که کارفرمایان و فریلنسر ها باید بدانند!

تهیه سیستم جزو هزینه های اصلی فریلنسر است!

شاید بتوان گفت که فریلنسر‌های تایپیست و مترجم جزو فریلنسر‌هایی هستند که کمترین هزینه را باید صرف کنند اما فریلنسر‌هایی که در فیلد دوبله کار می‌کنند به استودیو و تجهیزات گران قیمتی نیاز دارند. درست است که فریلنسینگ شامل هزینه‌هایی است که کارفرمایان و فریلنسر‌ها باید بدانند، اما این هزینه به فیلد کاری فریلنسر هم بستگی پیدا می‌کند.

آیا هزینه فریلنسر فقط به تهیه لوازم اولیه برمی گردد؟

جواب سوال کاملا مشخص است… البته که نه. در دنیای دیجیتالی که فریلنسرها مشغول به کار هستند بسته به روش کاری که انتخاب کرده‌اند ممکن است چند اتفاق بیافتد. اول این‌که فریلنسر ممکن است بدون ثبت‌نام در سایت‌های فریلنسری به فعالیت بپردازد، در این موقعیت برخی شرایط پیش می‌آید که در آن کارفرما به نوعی دستمزد فریلنسر را پرداخت نمی‌کند و به عبارت بهتر فریلنسر هزینه اعتماد خود را دریافت می‌کند.

اما موقعی که فریلنسر در یک سایت فریلنسری ثبت نام می‌کند باید هزینه‌ای به عنوان حق کمیسیون را پرداخت کند. در این حالت بخش یا درصدی از پروژه‌ای که فریلنسر دریافت کرده و موفق به انجام آن شده است توسط سایت دریافت می‌شود. برخی از سایت‌ها از همان ابتدا کمیسیون خود را بر‌میدارند و برخی‌ها هم در انتها…

فریلنسینگ شامل هزینه هایی است که کارفرمایان و فریلنسر ها باید بدانند!

تهیه لوازم اولیه تنها هزینه فریلنسر نیست!

هزینه تبلیغات چیزی است که برخی از فریلنسر‌ها باید پرداخت کنند. هزینه تبلیغات در دنیای اینترنتی بسیار بالا رفته و شما برای ارتباط با سایر افرادی که در فیلد کاری شما کار می‌کنند مجبور به تبلیغات دارید. شاید ساده‌ترین مثالی که در اینجا بتوان بیان کرد هزینه طراحی کارت ویزیت است. اگر به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار هستید طراحی یک کارت ویزیت می‌تواند باعث حرفه‌ای‌تر شدن شما شود.

اما مهم‌ترین بخش از هزینه‌های فریلنسری به هزینه بروزرسانی مهارت‌ها بر‌می‌گردد. افرادی که دارای مهارت‌های بیشتر و البته به روز هستند موقعیت‌های کاری بهتری را دریافت می‌کنند. فریلنسر برای افزایش سطح مهارت خود ممکن است مجبور به شرکت در کلاس‌های آنلاین و یا آفلاین شود که مسلما هزینه‌بر هستند.

چگونه به عنوان فریلنسر پروفایل حرفهای داشته باشید؟

چگونه به عنوان فریلنسر پروفایل حرفه‌ای داشته باشید؟ همانطور که می‌دانید مشتری وقتی که می‌خواهد کار خود را به یک آزادکار بسپارد اول وارد پروفایل کاری فریلنسر می‌شود و تجارب و مهارت‌های او را مطالعه می‌کند. داشتن یک پروفایل خوب می‌تواند شانس شما را برای فروش افزایش دهد. سایت‌های برونسپاری مانند کاریتو، که جزء برترین سایت‌های برونسپاری ایرانی است این امکان را به شما می‌دهد تا فعالیتتان را از آنجا آغاز کنید. اما قبل از شروع نکاتی وجود دارد که یک فریلنسر باید هنگام نوشتن پروفایلش به آن توجه داشته‌باشد. ما در چند مرحله ساده به شما نحوه‌ی نوشتن یک پروفایل خوب و حرفه‌ای را آموزش خواهیم داد.

پروفایل حرفهای فریلنسر با ذکر توضیحات واضح، مختصر و مفید

با جزئیات و ظرافت خاصی در پروفایل فریلنسری که دارید در مورد خودتان بنویسید. اطلاعات شما باید در مورد سه موضوع زیر باشد:

 • عنوان
 • سابقه‌ی کار
 • تخصص

با استفاده از این سه عنصر کلیدی می‌توانید مهارت و تخصص خود را به اشتراک بگذارید. مسلما مشتری برای سپردن کارش به یک فریلنسر می‌خواهد بداند که آیا فریلنسر تخصص مد نظرش را دارد یا نه؟ آیا فریلنسر قبلا در مورد موضوع مد نظرش کار کرده است یا نه. به طور مثال اگر شما یک مترجم فریلنسر یا آزاد‌کار باشید ممکن است در رشته مدیریت تحصیل کرده باشید و متن‌های مدیریت را به خوبی ترجمه کرده باشید، ولی این بدان معنا نیست که با واژه‌های تخصصی رشته زیست یا شیمی آشنایی دارید.

چگونه به عنوان فریلنسر پروفایل حرفه ای داشته باشید؟

عنوانی که شما انتخاب می‌کنید باید شغل شما را توصیف کند. بنابراین سعی کنید که از یک عنوان خوب استفاده کنید تا کار شما برای مشتری قابل درک باشد. اگر شما در مورد برنامه‌نویسی مهارت دارید می‌توانید عنوان خود را ” فریلنسر برنامه نویس” انتخاب کنید. یا اگر در زمینه نوشتن کتاب مهارت دارید عنوان خود را ” نویسنده کتاب” بگذارید. شما باید به عنوان یک فریلنسر بتوانید چند پروژه  را با هم جلو ببرید.

ساخت پروفایل و بیان ارزش‌ها برای کسب درآمد فریلنسر

در اینجا شما باید چگونگی‌ها را توضیح دهید. مردم به توانایی‌های شما نیاز دارند تا مشکلاتشان را حل کنند و به نتایج ایده‌آل‌شان برسند. پس پروفایل فریلنسری برایشان جذاب است که در آن نحوه برآورد‌کردن نیازهایشان نوشته شده‌باشد. به طور مثال شما چگونه توانسته‌اید رضایت مشتریانتان را جلب کنید؟

شما به عنوان یک مترجم می‌توانید در پروفایل‌تان قید کنید که از ترجمه‌های ماشینی استفاده نخواهید‌ کرد و متن ترجمه شده‌تان روان خواهد بود و در نهایت فایل ترجمه‌ای که در نرم‌افزار ورد تایپ شده است را تحویل خواهید‌ داد یا می‌توانید نحوه‌‌ی محاسبه نرخ ترجمه‌تان را توضیح دهید. شما باید در پروفایل‌تان هر آنچه که به شما ارزش و اعتبار می‌بخشد را بنویسید.

ساخت پروفایل فریلنسر حرفه‌ای با بیان مهارتها و تجربه‌های کاری

شما باید مشخصات فردی خود را از جمله مدارک تحصیلی، مهارت‌های فنی و تعداد سال‌هایی که در این زمینه کار کرده‌اید را در پروفایل خود بنویسید. به مشتریانتان ثابت کنید که واجد شرایط، قابل اعتماد و مشتاق پذیرش پروژه آنها هستید. یک بیوگرافی مختصر می‌تواند به شما کمک کند. پس در حد چند خط در مورد خودتان بنویسید اما مراقب باشید که به قول معروف لاف نزنید. اگر لیست زیر را در پروفایل خود داشته باشید مسلما در جذب مشتری موفق‌تر خواهید بود:

 • عنوان ( به عنوان مثال طراح ارشد گرافیک)
 • سابقه‌ی کار
 • حوزه تخصص
 • مهارت‌های فنی و برنامه‌هایی که به آنها مسلط هستید
 • تخصص صنعتی
 • لینک نمونه کار

چگونه به عنوان فریلنسر پروفایل حرفه ای داشته باشید؟

در سایت‌های برونسپاری از نام واقعی‌تان استفاده کنید

اگر به عنوان یک فریلنسر می‌خواهید در سایت‌های برونسپاری ثبت‌نام کنید از نام واقعی خودتان استفاده کنید. از نام اختصاری خود اجتناب کنید ( به طور مثال مریم.ب). از هویت واقعی خود و در مورد اینکه از نام واقعی‌تان در مشخصات پروفایل خود استفاده می‌کنید خجالت نکشید. اگر از افشای هویت واقعی خود می‌ترسید پس شما به دنیای برونسپاری و آزادکاری تعلق ندارید.

در پروفایل کاری خود یک عکس حرفه‌ای آپلود کنید

حتی در مورد اینکه عکس‌های عجیب و غریبی با دوربینی که بسیار به صورت شما نزدیک است فکر نکنید. این اشتباهی است که اکثر فریلنسرهای آماتور انجام می‌دهند. لباس مناسبی بپوشید و از شخص دیگری بخواهید از شما عکس بگیرد. به پس زمینه زیاد توجه نکنید. آیا می‌دانستید که لبخند نه تنها شما را جذاب‌تر می کند بلکه شانس شما را برای فروش بیشتر می‌کند.

چگونه به عنوان فریلنسر پروفایل حرفه ای داشته باشید؟

چگونه به عنوان فریلنسر پروفایل حرفه‌ای داشته باشید؟ با تعیین قیمت مناسب

فراموش نکنید که کارفرما علاوهبر کیفیت کار، قیمت هم برایشان مهم است. شما باید در پروفایل خود قید کنید که نرخ کارتان چقدر است و این نرخ را براساس تعداد کلمه، تعداد صفحه، تعداد ساعت یا چه ملاک‌های موثر دیگری انتخاب کرده‌اید. اگر بتوانید برای خود طرح‌های تخفیف طراحی کنید، شانس شما برای استخدام بیشتر خواهد شد و کسب و کار شما رونق خواهد گرفت. شاید تعیین یک نرخ بسیار پایین شما را وسوسه کند تا مشتریان زیادی را به خود جلب کنید اما بعد از ساعت‌ها کار کردن و کسب درآمد کم کم خسته خواهید شد. نرخی که شما تعیین می‌کنید باید منطبق بر کیفیت کار، تجربه‌ی کاری شما باشد.

به طور مثال اگر شما یک نویسنده تازهکار و بدون تجربه هستید نرخ اعلامی شما نباید زیاد باشد. اگر در زمینه تعیین قیمت با مشکل مواجه هستید از شما دعوت می کنم مقاله چطور پیشنهاد بدهم که پروژه ی بیشتری بگیرم ؟ را مطالعه کنید.

چگونه به عنوان فریلنسر کسب درآمد کنیم؟

چگونه به عنوان فریلنسر کسب درآمد کنیم؟ فرهنگ فریلنسری در سطح جهان به سرعت در حال گسترش است و این موضوع فرصتهای شغلی زیادی را به وجود میآورد. تولیدکننده‌های محتوا تا طراحان گرافیک، برنامه نویسان وب، پشتیبانی فنی، بازاریابی و هر نوع خدمت دیگری که یک کسب و کار بدان نیاز دارد توسط فریلنسر‌ها ارائه می‌شود. اگر استعداد و ذهنی خلاق دارید می‌توانید به عنوان یک فریلنسر مترجم یا کپی رایتر کسب درآمد کنید. این که در منزل خود فقط با یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر بتوانید کار کنید و از تخصصی که دارید کسب درآمد کنید فوق العاده است. در این مقاله سعی داریم به سوال چگونه به عنوان فریلنسر کسب درآمد کنیم؟ پاسخ دهیم اما قبل از آن بهتر است به برخی از آمارها و ارقام شگفت آور توجه کنید.

۱- در ایالات متحده بیش از ۵۳ میلیون نفر به عنوان فریلنسر در حال کار هستند.

۲- افراد فریلنسر در این کشور درآمدی تقریبا ۷۱۵ میلیارد دلار دارند.

۳- طبق آماری که وزارت کار این کشور اعلام کرده است در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۵.۵ میلیون نفر فریلنسر وجود داشته است که در مقایسه با سال ۲۰۱۴ تقریبا ۱ میلیون نفر افزایش یافته است و پیش بینی می‌شود که در سال‌های آینده بیشتر شود.

کارمزدی یا فریلنسر به معنای داشتن مشاغل مختلف یا انتساب کوتاه مدت یا قراردادی با تعدادی از شرکت‌ها، وب سایت‌ها، سازمان‌ها و غیره بدون قرارداد بلند مدت است. همان‌طور که در بالا اشاره شد اینترنت به میزان قابل توجهی فرصت کسب درآمد را برای فریلنسرها به وجود آورده است. شما به عنوان یک فریلنسر چگونه از این فرصت‌ها استفاده می‌کنید؟

چگونه به عنوان فریلنسر کسب درآمد کنیم؟

در کار‌‌های فریلنسری شما رئیس خودتان هستید و طبق زمان خودتان کار می‌کنید. شما می‌توانید بر اساس علایق خودتان کارها را انتخاب کنید در نتیجه میزان درآمدی که کسب می‌کنید به توانایی‌هایی که دارید بستگی زیادی دارد. شما می‌توانید در هر زمان و هر جایی که می‌خواهید کار کنید و کسب درآمد کنید فقط باید به نکته‌های زیر توجه داشته باشید:

چگونه به عنوان فریلنسر کسب درآمد کنیم؟

با فکر کردن در مورد مهارت هایی که داریم…

در مورد این که قصد دارید چه نوع کار فریلنسری را انجام دهید تصمیم بگیرید. مشاغل فریلنسری گسترده هستند و قبل از اینکه آن را انجام دهید باید مشخص کنید که می‌خواهید یک فریلنسر مترجم باشید یا یک نویسنده یا … اگر می‌دانید که یک نویسنده قوی هستید می‌توانید کسب و کار نویسندگی را شروع کنید. احتمال دارد به عنوان یک فریلنسر علاوه‌بر مهارت‌های اصلی‌تان (مثل طراحی سایت) مهارت‌های ثانویه دیگری (مثل ترجمه) داشته باشید. به مهارت‌های خودتان باور داشته باشید و روی ایجاد شغل خوب تمرکز کنید.

برای جذب مشتری و کسب درآمد خود نمونه کار بسازید…

بسیاری از مشتریان تمایل دارند نمونه‌کار‌های شما را ببینند تا تصمیم بگیرند که آیا شما برای پروژه‌شان مناسب هستید یا نه. بنابراین نمونه کارهای قوی (‌مثل پروژه هایی که قبلا انجام داده اید) کلیدی برای ساخت کسب و کار شماست. شما هچنین باید افراد و سازمان‌هایی که با آن‌ها کار کرده‌اید را معرفی کنید. به طور مثال شما به عنوان یک مترجم یا نویسنده می‌توانید قسمتی از نمونه کارهایی که قبلا انجام داده‌اید را استفاده کنید. اگر یک تازه کار هستید و قبلا با افراد و سازمانی کار نکرده‌اید می‌توانید برای خودتان یک نمونه کار جذاب بسازید به طوری که نداشتن سابقه کار از دیدی مشتری پنهان بماند.

چگونه به عنوان فریلنسر کسب درآمد کنیم؟ با افزایش مهارتها

شما ممکن است یک فریلنسر باشید اما برای این که کسب و کارتان رونق بگیرد باید به یک حرفه‌ای تبدیل شوید شما باید با اصول کسب و کار مانند حسابداری، بازاریابی و غیره آشنایی داشته باشید. داشتن یک مدل کسب و کار واضح به مشتریانتان نشان می‌دهد که شما در معامله دقیق و حرفه‌ای هستید. پس لازم است که مهارت‌هایتان را افزایش دهید.

تعیین قیمت و نحوه کسب درآمد فریلنسر

برای خدمات یا محصولاتی که ارائه می‌دهید نرخ تعیین کنید. در مورد این که قصد دارید کلمه‌ای کار کنید (مثل ترجمه) یا دقیقه‌ای (مثل رونویسی) تصمیم گیری کنید. شما باید مواردی چون مصرف اینترنت را در قیمت گذاری در نظر بگیرید. شاید شما برای انجام کار نیازی به دانلود یک کتاب داشته باشید و یا این که یک کتاب را خریداری کنید. هزینه‌هایی این چنینی را باید در نظر بگیرید. شما می‌توانید در برنامه‌ای مانند اکسل برای خودتان صورت حساب بسازید. مسلما مشتری شما با دیدن نظمی که دارید لذت خواهند برد.

چگونه به عنوان فریلنسر کسب درآمد کنیم؟

چگونه به عنوان فریلنسر کسب درآمد کنیم؟ با تحویل به موقع کار به مشتری

وقتی که شما یک کار را قبول می‌کنید باید زمان تحویل آن را به مشتری اعلام کنید. شما باید در دادن زمان تحویل دقت لازم را داشته باشید. تاخیر در تحویل کار باعث نارضایتی مشتری و در نتیجه از دست دادن موقعیت‌های بعدی می‌شود. اگر شما کارتان را به خوبی انجام داده باشید مسلما شما به دیگران معرفی خواهید شد. پس برای خودتان اعتبار جمع آوری کنید. اگر در حال حاضر مشغول کار هستید و کار دیگری به شما پیشنهاد می‌شود باید بتوانید وقت خود را طوری تنظیم کنید که باعث دلخوری مشتریانتان نشود، شما باید توانایی مدیریت همزمان چند کار را با هم داشته باشید.

به عنوان فریلنسر احساسات منفی را از خود دور کنید و کسب درآمد کنید

زمانی که به عنوان یک فریلنسر تازه کار می‌خواهید کاری را شروع کنید یک احساس به شما می گوید ” من نمی‌توانم این کار را انجام دهم، نباید این کار را انجام دهم” شما باید به این احساستان غلبه کنید و خودتان را نشان دهید. شما باید این واقعیت را بپذیرید که به عنوان یک فریلنسر می‌خواهید در خانه کار کنید. اگر واقعا می‌توانید یک کار را انجام دهید پس مطلل نکنید و آن را قبول کنید.

چگونه به عنوان فریلنسر کسب درآمد کنیم؟

 سبک سنگین کنید

شما باید در مورد میزان کار و میزان درآمدی که بدست آورده‌اید فکر کنید و سبک سنگین کنید که آیا نرخی که برای ارائه خدمات خود در نظر گرفته‌اید به اندازه کافی برای شما سود‌آور بوده و یا در انتخاب نرخ خدمات خود دچار اشتباه شده‌اید و یا آیا نرخی که تعیین کرده‌اید به اندازه‌ای زیاد نباشد که باعث از دست رفتن مشتریان شما شده باشد.

چگونه به عنوان فریلنسر کسب درآمد کنیم؟ با ایجاد تنوع

به یاد داشته باشید که شما به عنوان یک فریلنسر در خانه کار می‌کنید. بنابراین ارتباط و تعاملات اجتماعی شما کاهش پیدا می‌کند و شما احساس تنهایی و انزوا می‌کنید. شما باید مراقب باشید که این احساس در شما شدت نگیرد و شما را افسرده نکند. شما می‌توانید در فضاهای مختلف کارکنید و لپ‌اپ خود را به کافی‌شاپ یا کتابخانه ببرید و در آنجا کار کنید این کار باعث می‌شود که شما کمتر احساس تنهایی کنید.

فراموش نکنید که شما بازاریاب خودتان هستید پس تا جایی که میتوانید مشتریان را به سمت خود جذب کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

پیشنهاد می‌کنیم:  تبدیل فایل PDF به Word در ویندوزهای مختلف

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. میزان امتیاز ۶

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 6 =