Skip to content

آموزش تایپ کردن – ۶ ترفند تایپ سریع‌تر با اشتباهات تایپی کم‌تر

تایپ سریع‌تر

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه
۳
(۲)

امروز در بخش مقالات کاریتو شما ۶ ترفند تایپ سریع‌تر با اشتباهات تایپی کمتر را یاد خواهید گرفت. روزهایی که مجبور بودید یک خودکار بردارید و چیزی را یادداشت کنید، خیلی وقت است که گذشته است. در عصر دیجیتال امروز، همه­ چیز درباره‌­ی تایپ کردن است، چه در گوشی همراه باشد، چه در کامپیوتر یا لپ­تاپ. تایپ کردن یکی از پر‌استرس‌ترین، وقت‌گیرترین و سخت‌ترین مهارت برای یادگیری است ولی وقتی قلق کار دست‌تان بیاید، تبدیل به عادت همیشگی می­‌شود.

بنابراین، امروزه مهارت­‌های تایپ‌کردن تبدیل به یک پیش‌­نیاز ضروری برای هر فریلنسر تازه کاری شده است. در واقع امروزه تقریباً همه‌­ی کا‌رها از طریق کامپیوتر انجام می‌­شود و بنابراین خوب بودن در تایپ کردن مهارتی است که همه‌­ی شاغلان حرفه‌ای باید داشته باشند. با این که این مهارت بسیار مهم است، افراد زیادی توانایی توسعه­‌ی مؤثر این مهارت را ندارند و وقت زیادی را برای تایپ صرف می­‌کنند و حتی دست‌ آخر اشتباهات زیادی هنگام تایپ کردن انجام می­‌دهند.

۶ ترفند تایپ سریع‌تر با اشتباهات تایپی کم‌تر

اگر شما نیز در تقویت سرعت تایپ کردن‌تان با مشکل مواجه هستید یا هنگام تایپ کردن اشتباهات زیادی انجام می­‌دهید؛ احتمالاً چند مشکل اساسی در روش تایپ کردن شما وجود دارد. برای کمک به شما، چند نکته و ترفند ساده ارائه کردیم که از طریق آن­‌ها می‌­توانید سرعت تایپ کردن‌تان را بهبود ببخشید و همچنین مطمئن شوید که دست‌ آخر اشتباهات زیادی انجام نمی‌دهید.

طرز نشستن صحیح هنگام تایپ کردن

برای شروع از پایه، طرز نشستن صحیح یک نکته‌­ی کلیدی برای رسیدن به عادت سریع­‌تر و بهتر تایپ‌کردن است. برای اطمینان از این که شما وضعیت مناسب تایپ‌کردن دارید، یک صندلی راحت انتخاب کنید که به شما در صاف نشستن کمک می­‌کند. ارتفاع صندلی را مطابق میلتان تنظیم کنید و مطمئن شوید که دست‌­های‌تان به‌راحتی روی کف دست‌­ها تکیه می­‌کنند و انگشتان به سمت یا روی کلیدها قرار می­‌گیرند. در حالت ایده‌­آل، صفحه­‌کلید باید هم ­ارتفاع با کمرتان قرار گیرد. وقتی‌ که شروع به تایپ کردید، حواستان باشد که کلید‌ها را با نرمی سرانگشتان به‌جای نوک انگشتان فشار دهید. این کار فشار را به‌ شدت کاهش می‌دهد و باعث می‌­شود که زود خسته نشوید.

6 ترفند که به شما در تایپ کردن سریع­تر و انجام اشتباهات کمتر، کمک می­کند!

اشتباهات تایپی کم‌تر با قرارگیری درست دستها

در ادامه‌­ی نکته­‌ی قبلی، نحوه­‌ی قرارگیری دست­‌ها روی صفحه‌­کلید نیز برای تایپ کردن سریع‌­تر و بدون اشتباه بسیار مهم است. نحوه‌ی قرارگیری دست­‌های شما همیشه باید به صورتی باشد که کف دست‌تان به استراحتگاه صفحه­‌کلید تکیه داده باشند و انگشتان روی کلید­ها قرار گیرند. همچنین باید کلید‌ها را به انگشتان مشخصی اختصاص دهید و سعی کنید آن حروف را تنها با همان انگشتان تایپ کنید. برای درک بهتر به تصویر زیر نگاه کنید.

6 ترفند که به شما در تایپ کردن سریع­تر و انجام اشتباهات کمتر، کمک می­کند!

تایپ سریعتر با نگاه نکردن به صفحه کلید

حالا که طرز نشستن و قرارگیری دستان‌تان صحیح است، مرحله­‌ی بعدی این است که چشمان‌تان را از روی صفحه­‌کلید بردارید. اگرچه ممکن است این کار در ابتدا غیرممکن به نظر برسد ولی اگر به اندازه‌ی کافی سعی کنید و مرتب تمرین کنید، به‌ آسانی از پس این کار برمی­‌آیید. نگاه کردن به صفحه­‌کلید هنگام تایپ کردن خیلی طبیعی است ولی این تکنیک صحیح نیست. تنها راه افزایش سرعت تایپ کردن ضمن بهبود دقت، تمرین دادن انگشتان برای پیروی از مغزتان و زدن کلید درست است. بنابراین، وقتی بحث یادگیری تایپ کردن به‌ عنوان یک مهارت مهم مطرح می‌­شود، این نکته بسیار مهم است. پس، چشمان‌تان را درویش کنید و تمرین را شروع کنید. این کار در ابتدا بسیار سخت خواهد بود، ولی زود قلق آن دست‌تان می‌­آید.

تایپ سریع‌تر و اشتباهات تایپی کم‌تر با تمرینات مکرر

تایپ‌کردن یک مهارت عادتی است؛ اساساً به این معنی است که برای استاد‌شدن در این مهارت، شما باید انگشتان‌تان را تمرین دهید که وقتی مغزتان به آن­‌ها فرمان می‌­دهد به کلید درست برسند. این کار بزرگ تنها با تمرین مرتب و سخت به دست می‌­آید. بهترین راه برای دست­یابی به این مهارت این است که روزانه مقداری وقت برای تمرین تایپ کردن اختصاص دهید. تمرین روزانه ریشه­‌دار خواهد شد و باعث خواهد شد که تایپ کردن برای مغزتان یک عمل غیر ارادی شود و انگشتان شما خیلی بهتر به فرمان­‌ها واکنش نشان دهند. وقتی‌ که تمرین تایپ کردن را به‌ عنوان بخشی از برنامه­‌ی روزانه‌­تان، مرتب انجام دهید، افزایش چشمگیری در سرعت و دقت تایپ کردن خود مشاهده خواهید کرد.

تایپ سریع‌تر و اشتباهات تایپی کم‌تر با نرمافزارهای تایپ

با این که تایپ کردن در هر نرم­‌افزاری روش خوبی برای پیشرفت است، اگر بخواهید پیشرفت خود را دنبال کنید، می‌توانید به دنبال چند نرم‌­افزار آموزش تایپ کردن باشید. شما می­‌توانید این نرم‌افزار‌ها را برای تمرین مرتب در کامپیوترتان دانلود و نصب کنید، همچنین چند نرم‌­افزار آموزش تایپ آنلاین نیز می‌­تواند مفید باشد. این نرم ­افزار‌ها تمام حرکات انگشت شما و هر ضربه­‌ی کلیدی را که می‌­­زنید، دنبال می­‌کنند که به شما در دنبال کردن پیشرفت‌تان کمک می­‌کند. دنبال کردن پیشرفت‌تان باعث می‌شود که با انگیزه بمانید و تا رسیدن به استادی در هنر تایپ کردن سخت­‌تر تلاش کنید.

ریتم خود را بسازید و سرعت تایپ خود را بهبود ببخشید

در آخر، وقتی‌که همه‌­ی کارهایی را که در بالا اشاره شد، انجام دادید، ساختن ریتم تایپ کردن‌تان مهم است. وقتی‌که به سرعت مطلوب ۳۰ کلمه در دقیقه (WPM) دست‌ یافتید، وقت این است که روی دقت‌تان کارکنید. این نکته مهم وقتی به دست می‌آید که ریتم صحیح تایپ کردن را بسازید. ساخت ریتم صحیح تایپ کردن باعث می­‌شود که دقت را فدای سرعت بیشتر نکنید. برای ساختن ریتم خود می‌­توانید از چند موسیقی شاد (peppy music) کمک بگیرید. موسیقی به شما کمک می­‌کند که ضرب را دنبال کنید و به تایپ کردن ادامه دهید ضمن این که دارید ریتم‌تان را می­‌سازید.

مهم نیست که در چه سطحی هستید، مبتدی، متوسط یا آماتور؛ ۶ ترفند تایپ سریع‌تر با اشتباهات تایپی کم‌تر که در بالا اشاره شد، مطمئناً به شما کمک خواهند کرد که سرعت تایپ کردن‌تان را در کنار بهبود چشمگیر دقت افزایش دهید. در کنار این، شما تکنیک صحیح تایپ کردن را یاد می­‌گیرید که در دراز مدت بسیار مفید خواهد بود. اگر حس کردید هر نکته‌­ی دیگری در مورد تایپ کردن می­‌تواند سرعت و دقت یک نفر را بهبود ببخشد، لطفاً آن را در بخش نظرات زیر بیان کنید. در آخر پیشنهاد می‌کنیم با فرصت‌های شغلی یک تایپیست در فضای مجازی آشنا شوید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

پیشنهاد می‌کنیم:  تعرفه و هزینه های تولید محتوا چقدر است؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳ / ۵. میزان امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =