Skip to content

سرعت تایپ خود را با انجام این نکات ساده بالا ببرید!

سرعت تایپ خود را با انجام این نکات ساده بالا ببرید!

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه
۴
(۳)

همان‌طور که می‌دانید شما به عنوان تایپیست باید سرعت تایپ بالایی داشته‌باشید. با داشتن مهارت تایپ سریع می‌توانید کار‌هایی که کارفرما به شما ارائه می‌دهد را با سرعت بالا انجام دهید و مطمئنا کارفرمای شما از تحویل سفارش سریع و البته بدون اشتباه شما هم خوشحال خواهد شد و هم لذت خواهد برد. شما به عنوان یک تایپیست می‌توانید سرعت تایپ خود را با انجام چند نکته ساده بالا ببرید.

افزایش دقت = افزایش سرعت تایپ

واقعیت را بخواهید من مدت زمان زیادی را صرف افزایش سرعت تایپ خود کردم اما نتیجه مطلوبی بدست نمی‌آوردم. بنابراین، سعی کردم سرعت تایپم را کم کنم و به صورت دقیق‌تری کلمات و جملات را تایپ کنم و در همین زمان بود سرعت تایپم افزایش پیدا کرد و احساس خیلی خوبی هنگام تایپ کردن پیدا کردم. من به راحتی می‌توانستم با سرعت بالا تایپ کنم. حتما می‌پرسید مگه چه اتفاقی افتاد؟

شما اول باید یاد بگیرید که تایپ دقیق و بدون اشتباهی داشته باشید و بعد برای بهبود سرعت تایپ خود تلاش کنید. در صورتی که شما اشتباهات تایپی زیادی داشته باشید باید زمان بیشتری را به تصحیح آن بپردازید و همین امر باعث می‌شود زمان زیادی از شما گرفته شود. من هنوز هم اشتباهات تایپی بسیار زیادی دارم اما وقتی دقت خود را بیشتر می کنم، شاهد افزایش سرعت تایپ خود هستم. پیشنهاد می‌کنم شما هم سرعت تایپ خود را با انجام این نکته ساده بالا ببرید.

برای افزایش سرعت تایپ تمرین کردن را فراموش نکنید

به تایپیست‌های تازه کار توصیه می‌کنم که تمرین تایپ کردن خود را افزایش دهند. شما باید روی کلیدهای اصلی که استفاده می‌کنید تمرکز کنید به طوری که به دکمه‌های کیبورد و به انگشتان خود در هنگام تایپ نگاه نکنید. به تایپیست‌های حرفه‌ای هم باز توصیه می‌کنم که تمرین کنند.

هنگامی که شما تمرین می‌کنید، خودتان را برای تایپ کردن انواع خاصی از جفت حروف رایج، بسط و توسعه می‌دهید. ترکیب‌های حروف را برای کلمات خاصی که شما را دچار مشکل می‌کند، شناسایی کنید و تایپ آن‌ها را تا نقطه‌ای تمرین کنید که در هنگام تایپ آن‌ها نیازی به فکر کردن نداشته باشید. توصیه من برای بهبود سرعت تایپ کردن‌تان این است که تنها تمرین نکنید، بلکه درست تایپ کردن را تمرین کنید. تلاش کنید تا از عادت‌های تایپ‌کردن اشتباه پرهیز کنید و این عادت‌ها را با عادت‌های خوب جایگزین کنید. برای مثال، شما باید از تمامی انگشتان در هنگام تایپ کردن استفاده کنید به جای این که تنها روی استفاده از انگشتانی که برای شما راحت‌ترین حالت را دارند، تکیه کنید. استفاده کامل از هر دو دست برای دست یافتن به بالاترین پتانسیل تایپ کردن، ضروری است.

تمرینات کششی

وقتی مچ‌های دست من از تایپ کردن خسته می‌شود، انگشتانم را با یک دست می‌گیرم و بازویم را تا بیشترین حد ممکن می‌کشم و به آهستگی انگشتانم را به عقب خم می‌کنم. بعد از این، انگشتانم را باز و بسته می‌کنم؛ دست‌هایم را به عقب و جلو خم می کنم و مچ‌های دستم را می‌چرخانم.

سرعت تایپ خود را با انجام این نکات ساده بالا ببرید!

اگر احساس درد کمی در انگشتان یا پنجه‌های خود داشتید، فقط کافی است که بازوان خود را بالا ببرید و حرکت مارپیچی به انگشتان تان بدهید (تنها زمانی اینکار را انجام دهید که انگشتان تان احساس درد دارند) و اگر پنجه‌هایتان درد گرفت فقط دست چپ خودتان را داخل مشت دست راست قرار دهید و همین کار را برای دست راست نیز انجام دهید. با انتهای مشت چپ خودتان، به پنجه‌های دست راست تان ضربه بزنید و این کار را برای دست دیگر نیز انجام دهید.

شناخت دقیق کیبورد و تایپ سریع

توصیه من برای بهبود سرعت تایپ کردنتان این است که حرف “ب” و “ت” را به خوبی با دستان‌تان حس کنید. همان طور که اغلب می‌دانید، این ها اولین حروفی روی کیبورد هستند که شما لمس می‌کنید. همین طور که زمان می‌گذرد و شما یاد می‌گیرید که بدون نگاه کردن به کیبورد تایپ کنید، قطعا مجبور نخواهید بود که کلید‌های “ب” و “ت” را حس کنید، زیرا به کیبوردتان مسلط شده‌اید.

سرعت تایپ خود را با انجام این نکات ساده بالا ببرید!

بسیار مهم است که با کیبوردی کار کنید که با آن احساس راحتی می‌کنید. این موضوع از این لحاظ مهم است که اگر شما بتوانید نقشه کیبورد خودتان را در ذهن داشته باشید دیگری نیازی نخواهید داشت که برای پیدا کردن کلیدی که نیاز دارید نگاه خودتان را از روی صفحه نمایش به کیبورد معطوف کنید. این موضوع همچنین زمان بین فکر و عمل تایپ کردن را به صفر می‌رساند. یعنی شما همان‌گونه که فکر می‌کنید، تایپ هم می‌کنید.

اگر با سرعت ۶۰ کلمه در دقیقه و یا بیشتر تایپ می‌کنید و می‌خواهید این سرعت را بهبود بخشید و نمی‌خواهید دچار مشکلات گردن و مچ شوید یک کیبورد مکانیکی تهیه کنید. من از سری کیبورد Cherry MX Red Switches برای بازی کردن و تایپ کردن استفاده می‌کنم و بعد از یک ساعت تایپ کردن، انگشتان من هنوز هم احساس خوبی دارند. من کیبورد‌های سری Cherry MX Red Switches را به اکثر تایپیست‌ها توصیه نمی‌کنم. این کیبورد نسبت به دیگر انواع کیبورد‌های سری سوییچ دارند دارای بازخورد نیست و مدت زمانی طول می‌کشد تا به تمام کلید‌های آن مسلط شوید.

برای این که تایپ سریعی داشته باشید برای تایپ کردن ریتم پیدا کنید

آنچه مهم است درست کردن یک ریتم خاص برای تایپ است. نخست سعی کنید دقت به خرج دهید سپس سرعت به مرور زمان و به طور طبیعی با تمرین به دست می‌آید. علاوه‌بر این، هر شخص باید سعی کند هر لحظه مهارت خود را بهتر کند و سرعت تایپش را افزایش دهد اما باید آگاه بود که بهره‌وری تنها با تمرین و زمان گذاشتن به دست می‌آید. به طور خلاصه، باید یاد بگیرید آنچه را می‌بینید یا می‌خوانید، تایپ کنید؛ هیچ وقت کلمات را تغییر ندهید مگر این که مقاله‌ای که تایپ می‌کنید برای تمرین و یا آزمایش باشد. تنها باید آنچه را می‌بینید یا می‌خوانید تایپ کنید نه کمتر نه بیشتر.

از عادتهای بد در تایپ کردن اجتناب کنید

تایپ کردن با انگشت‌های اشاره تنها عادت بدی نیست که در دنیای تایپیست‌ها وجود دارد. اگر یک معتاد به بازی باشید، دست چپ شما احتمالا تسلط بیشتری نسبت به دست راست تان دارد چون دست راست اغلب از موس استفاده می‌کند. به همین دلیل باید سعی کنید بیشتر تمرین کنید و هنگام تایپ کردن تمام دقت خود را روی دکمه‌ها بگذارید.

همچنین ممکن است دچار سندرم WASD شوید! شاید بپرسید که این دیگر چه سندرومی است؟ تمامی افرادی که خوره بازی‌های کامپیوتری هستند معمولا از کلید‌های WASD برای بازی استفاده می‌کنند و هنگامی که می‌خواهند تایپ انجام دهند ذهنشان کاملا روی این دکمه‌ها قفل است. سیستم عصبی بدن کاملا با مغز و عضلات در ارتباط است. بنابراین باید سعی کنید مسیر‌های عصبی بیشتری برای مغز خود بسازید تا بازی کردن را با تایپ اشتباه نگیرد و بتواند از پس این عادت بد بربیاید.

تلاش کنید که از این عادت‌های اشتباه اجتناب کنید چون این موارد سرعت تایپ کردن‌تان را پایین می‌آورد. اولا با تلف کردن زمان خود برای دست یافتن به کلید‌های نامناسب و سپس با فشاردادن کلید اشتباه زمانی که انگشتان‌تان در موقعیت قرار‌گیری نامناسبی هستند، باعث می‌شوید که از تایپ کردن خسته شوید و همچنین سرعت خود را کاهش دهید.

وضعیتی بدنی مناسب را ایجاد کنید

باور کنید یا نه، وضعیت مناسب بدنی و طرز نشستن روی سرعت تایپ کردن‌تان تاثیر می‌گذارد. این موضوع می‌تواند تمرکز شما را ارتقاء ببخشد و انعطاف پذیری انگشتان تان را افزایش دهد. در اینجا به چند نکته اشاره می‌کنم که به شما در افزایش سرعت تایپ کردن‌تان کمک می‌کند:

  • سرتان را صاف و رو به جلو بگیرید.
  •  آرنج‌هایتان را نزدیک بدن‌تان قرار دهید.
  • گردن و شانه‌های‌تان را راحت بگیرید.
  • از پشتی خوب و مناسبی استفاده کنید.
  • مچ دستانتان را روی میز قرار ندهید.
  • پاهایتان را صاف روی زمین قرار دهید.

وضعیت نامناسب بدنی در هنگام تایپ‌کردن ممکن است باعث ایجاد تنش و فشار به دست‌ها شود و می‌تواند در بلند مدت آسیب‌زا باشد. مقداری حرکات کششی پیش از یک جلسه طولانی تایپ کردن انجام دهید تا انگشتان‌تان را گرم کنید و از آسیب پیشگیری کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

پیشنهاد می‌کنیم:  چگونه با آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی سرعت خود را بالا ببریم؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴ / ۵. میزان امتیاز ۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − یک =