Skip to content

اصول و نکات مهمی که هنگام ضبط مصاحبه باید در نظر داشته باشید!

ضبط مصاحبه

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه
۱.۵
(۲)

آیا شما می‌دانید که هنگام ضبط مصاحبه باید چه اصول و نکاتی را رعایت کنید؟ حدود ۶۵% از نتایج جستجو‌های اینترنتی را ویدیو‌ها تشکیل می‌دهند. کاربران عاشق ویدیو‌ها هستند، در حالی که گوگل حتی بیشتر از آن‌ها ویدیو‌ها را دوست دارد. به خصوص محتوای ویدیویی در دسترس. چرا؟

توضیحات متنی اجازه می‌دهند که همه بتوانند از فایل‌های صوتی آنلاین لذت ببرند و افراد دارای معلولیت نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. ویدیو‌هایی که همراه با توضیحات متنی هستند به احتمال زیادی تا آخر دیده می‌شوند و میزان زمانی که کاربر در وب‌سایت صرف می‌کند را افزایش می‌دهند. نکته کلیدی در نوشتن توضیحات صحیح (و جذاب) در ضبط صدای واضح و رسا است. این محتوا سپس می‌تواند به سادگی به یک رونوشت تبدیل شود، که قدم مهمی در راهنمای دسترسی به ویدیو است.

متاسفانه، یکی از بزرگترین مشکلات در هنگام ضبط مصاحبه، کیفیت پایین فایل صوتی است. در این متن شما را راهنمایی می‌کنیم که چگونه جلسات و مصاحبه‌های بهتری داشته باشید و نکات و روش‌های ضبط صدا برای اطمینان از کیفیت بالای فایل‌های صوتی را به شما می‌آموزیم.

از بهترین وسیله یا اپلیکیشن ضبط صدا استفاده کنید

مهم است که از ابتدای کار به فکر تولید محتوای ویدیویی در دسترس باشید و برای این کار باید بهترین وسیله‌ها را انتخاب کنید. استفاده از دستگاه ضبط صدا یا گوشی هوشمند (تا زمانی که از اپلیکیشن Rev Voice Recorder یا یک دستگاه ضبط صوت با کیفیت استفاده می‌کنید) انتخاب خوبی است.

اصول و نکات مهمی که هنگام ضبط مصاحبه باید در نظر داشته باشید!

نکته برای ضبط صدای حرفه‌ای: از هر کدام از این وسیله‌ها که استفاده می‌کنید، مهم است که علاوه‌بر خواندن نقد و بررسی‌های آنلاین، حتما قبل از شروع به کار دستگاه را دقیقا در همان نقطه‌ای که می‌خواهید مصاحبه را ضبط کنید امتحان کنید تا مطمئن شوید کیفیت و وضوح صدا همان چیزی است که در نظر دارید.

روی ابزارتان سرمایه گذاری کنید

یک میکروفن خارجی به شما کمک می‌کند تا با حذف کلمات غیر قابل تشخیص یا صدا‌های دیگر مانند ورق خوردن کاغذ که ممکن است توسط دستگاه ضبط شوند، صدایی واضح و رسا ضبط کنید.

اصول و نکات مهمی که هنگام ضبط مصاحبه باید در نظر داشته باشید!

نکته برای ضبط صدای حرفه‌ای: زمانی که از میکروفن استفاده می‌کنید، مطمئن شوید تمام کسانی که در مصاحبه شرکت کرده‌اند مستقیما درون آن صحبت نکنند. همیشه از چند سانتی‌متر دورتر ضبط کنید تا بهترین و صحیح‌ترین صدا را به دست بیاورید. با امتحان کردن زاویه میکروفن و فاصله‌ی دقیق آن می‌توانید یک محتوای صوتی قابل دسترسی داشته باشید.

بهترین اتاق و محیط را برای ضبط مصاحبه انتخاب کنید

انتخاب بهترین دستگاه ضبط صدا برای در دسترس بودن به محیط فیزیکی بستگی دارد. به طور ایده‌آل، بهترین مکان برای ضبط صدا یک محیط بسته خصوصی است. اگر چنین محیطی فراهم نیست، سعی کنید اتاقی را پیدا کنید که کمترین میزان سر و صدای مزاحم و اکو یا انعکاس صدا را داشته باشد.

اصول و نکات مهمی که هنگام ضبط مصاحبه باید در نظر داشته باشید!

نکته برای ضبط صدای حرفه‌ای: اتاقی را پیدا کنید که فرش داشته باشد تا جلوی اکو و صدای جا به جای صندلی یا حتی زنگ خوردن تلفن را بگیرید.

برای ضبط مصاحبه وسایل را آماده کنید

نکته‌ی اصلی ضبط صدای با کیفیت در این است که وسایل کار خود را بشناسید:

دستور العمل‌ها را بخوانید. دستگاه ضبط صدایی که استفاده می‌کنید میکروفن‌های متعددی دارد که تنها در زاویه‌های مشخصی کار می‌کنند یا ممکن است برای وضعیت‌های مختلف تنظیمات خاصی داشته باشند. با خواندن دستورالعمل‌ها می‌توانید صحیح‌ترین کیفیت را برای صدای خود تضمین کنید. کسانی که از اپلیکیشن استفاده می‌کنند حتما باید راهنمایی‌ها و آموزش‌های اپلیکیشن را بخوانند.

همه‌ی وسیله‌ها را امتحان کنید. حداقل دو ساعت قبل از مصاحبه یا جلسه این کار را انجام دهید. این‌گونه زمان کافی خواهید داشت تا هر مشکلی که ممکن است در رابطه با وسایل وجود داشته باشد را پیدا کرده و آن را حل کنید.

مطمئن شوید که همه‌ی وسیله‌ها شارژ کامل دارند و درصورتی که باتری‌ها زود‌تر از موعد تمام شوند، باتری اضافی و شارژر نیز همراه خود دارید.

یک دستگاه پشتیبان داشته باشید. زمانی که یک مصاحبه یا جلسه را ضبط می‌کنید، از دو وسیله‌ی متفاوت (یک دستگاه ضبط اضافی یا یک گوشی هوشمند) برای ضبط استفاده کنید تا مطمئن شوید که همه‌ی طول مصاحبه یا جلسه را گرفته اید. به صدای میکروفن پاسخ ندهید زیرا شنیدن و بازگردانی صدای آن معمولا مشکل است.

نکته برای ضبط صدای حرفه‌ای: با انتقال فایل‌های ضبط شده‌ی با حجم بالای قبلی به کامپیوتر یا دیگر فضا‌های ذخیره‌ی اطلاعات یا آپلود کردن آن‌ها روی فضای کلود و سپس پاک کردن کامل حافظه‌ی دستگاه ضبط صدا مطمئن شوید که فضای کافی برای ذخیره‌ی فایل صوتی جدید را دارید.

تمرین کنید

چه بخواهید بهترین مصاحبه‌ی خود را انجام دهید، چه قصدتان ضبط صحیح یک جلسه برای نوشتن گزارش باشد، باید یک نقشه داشته باشید:

به بخش‌های کلیدی مصاحبه فکر کنید که باید قبل از رسیدن به مرحله‌ی پس تولید به آن ها رسیدگی کنید: چه محتوای تصویری در مصاحبه نمایش داده خواهد شد که باید با جزئیات توضیح داده شود؟ چه بخشی از گفتگو می‌تواند به صورت رو نوشت در بیاید؟ چه چزئیاتی از اتاق باید توصیف شوند؟

هوشمندانه لباس بپوشید. حتی اگر جلوی دوربین نیستید، با متخصص به نظر رسیدن می‌توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید که به شما کمک می‌کند تا با صدایی واضح پاسخ‌های درستی به سوالات بدهید.

در هنگام ضبط اصلی، مطمئن شوید که همه‌ی گوینده‌ها نام، عنوان و وابستگی‌های خود را به طور واضح بیان می‌کنند (حتی اگر برای این کار مجبور شوند حرف‌های خود را تکرار کنند). حتی می‌توانید از آن‌ها بخواهید در پاسخ‌های بعدی‌شان پاسخ این پرسش‌ها را بدهند.

لیستی از سوالات قوی و با پایان باز بسازید. همین‌طور، از قبل تمرین کنید و به آن‌ها مسلط شوید.

سعی کنید اجازه ندهید دو نفر همزمان صحبت کنند. طبیعی است که کسی در میان گفتگو فکری جدید به ذهنش برسد اما هنگامی که دو نفر همزمان صحبت می‌کنند، کسی که متن گفتگو را می‌نویسد برای رمزگشایی و تشحیص صحیح متن گفتگو به زحمت می‌افتد. اگر این اتفاق افتاد، از افراد بخواهید تا حرف هایشان را تکرار کنند تا همه‌ی نظرات‌شان به سادگی شنیده شوند.

از وقفه‌ها و سکوت‌ها استقبال کنید. در حالی که این سکوت‌ها ممکن است در یک لحظه خجالت‌آور به نظر برسند، اما آن‌ها در واقع مصاحبه و نوشتن متن گفتگو را بسیار ساده‌تر کرده و محتوای ویدیویی آینده را در مرحله‌ی پس تولید در دسترس تر و قابل حضم تر می‌کنند.

نکته برای ضبط صدای حرفه‌ای: زمانی که ضبط را به پایان رساندید، می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی مانند Temi استفاده کنید تا مصاحبه را به طور اتوماتیک به متن تبدیل کنید و روی قدم بعدی یعنی ساخت نسخه‌ی نهایی تمرکز کنید.

سخن آخر

حالا که صدایی واضح و رسا ضبط کرده‌اید و متن آن را تنظیم کرده‌اید، می‌توانید آن را به سادگی به متن توضیحات، جلوه‌‌های تصویری، متن فایل صوتی، رونوشت و خلاصه تبدیل کنید. همه‌ی این‌ها بخش‌های کلیدی تولید محتوای ویدیویی در دسترس هستند. برای هر مصاحبه یا جلسه، از این راهنمایی‌ها پیروی کنید تا صدایی با کیفیت بالا که می‌تواند به سادگی به متن تبدیل شود ضبط کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

پیشنهاد می‌کنیم:  چرا نباید از مرورگر گوگل chrome استفاده کنید

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۱.۵ / ۵. میزان امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =