Skip to content

چگونه با آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی سرعت خود را بالا ببریم؟

آموزش تایپ ده‌‌انگشتی

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه
۴.۵
(۴)

همانطور که می‌دانید سرعت یک از عوامل بسیار مهم در شغل تایپ است. برای اینکه شما بتوانید سریع تایپ کنید و تایپ ۱۰ انگشتی داشته باشید باید درست بنشینید، موقعیت دست شما درست باشد و بسیاری موارد دیگر که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت. امروز در کاریتو قصد داریم به صورت خلاصه آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی فارسی را به شما تایپیست‌های گرامی آموزش دهیم، با ما همراه باشید.

چگونه تایپ ده انگشتی کنیم

تایپ ۱۰ انگشتی یک روش کاملاً ثابت شده برای استفاده کارآمد از صفحه کلید رایانه شماست. با برخی از تمرین ها و جاگیری صحیح انگشتان، می‌توانید حتی مانند افراد نابینا روی صفحه کلید تایپ کنید. اگر بتوانبد روش تایپ ده انگشتی را به خوبی انجام دهید ، می‌توانید میزان خطای خود را بطور قابل توجهی کاهش داده و سرعت تایپ خود را همزمان افزایش دهید.

برخی اصول که در ادامه به آنها اشاره میکنیم  هستند که باید آنها را یاد بگیرید و رعایت کنید .

نحوه نشستن صحیح برای تایپ ده انگشتی

برای این که کار تایپ فارسی یا انگلیسی خود را شروع کنید شما باید پشت میزتان به حالت درستی بنشینید تا ارگونومی شما حفظ شود و به ستون فقرات شما فشار نیاید. پیشنهاد می‌کنیم هنگام تایپ موارد زیر را رعایت فرمایید:

۱- قوز نکنید، ستون فقرات خود را راست نگه دارید.

۲- آرنج شما باید حالت نود درجه داشته باشد به طوری که دستان شما به طور مستقیم روی کیبورد قرار گیرد.

۳- صورت شما باید با مانیتور فاصله داشته باشد و بدون زاویه باشد.

۴- چشمان شما باید حداقل ۴۵ تا ۷۰ سانتیمتر با صفحه نمایش فاصله داشته باشد.

۵- عضلات شانه، بازو و مچ دست باید حداقل فشار ممکن را داشته باشند. وزن خود را روی مچ دستتان نیندازید.

۶- تا جایی که ممکن است از کیبورد و ماوس ارگونومی استفاده کنید. کیبوردهای ارگونومی دارای جایگاه استراحت دست هستند و باعث می‌شوند که شما برای کارهای طولانی مدت، زود خسته نشوید.

نحوه نشستن صحیح برای تایپ ده انگشتی

شناخت طراحی کیبورد

کیبورد رنگی که در این قسمت مشاهده می‌کنید به شما کمک خواهد کرد که بدانید کدام انگشت را روی کدام کلیدها قرار دهید:

طرح کیبورد

۱- همیشه دست‌های خود را روی کلیدهای ASDF و ;JKL قرار دهید. (در تایپ فارسی و انگلیسی فرقی نمی‌کند)

۲- هنگام تایپ کردن علائم روی کیبورد را تصور کنید.

۳- هنگام تایپ کردن ریتم داشته باشید و آن را حفظ کنید.

۴- کلید SHIFT همیشه توسط انگشت کوچک فشار داده می‌شود.

۵- شما می‌تواند طبق تصویر بالا، کلیدهای صفحه کیبرد را برای هر انگشت تقسیم بندی کنید:

  • انگشت‌ شست که برای شما راحت‌تر است دکمه Space 
  • انگشت کوچک برای دکمه های سبز
  • انگشت حلقه برای دکمه های آبی
  • انگشت وسط برای دکمه‌های صورتی
  • انگشت اشاره برای دکمه‌های زرد و نارنجی
نحوه قرارگیری دست روی کیبورد برای تایپ ده انگشتی

کمی انگشتان خود را خم کنید و مانند تصویر زیر آنها را روی دکمه‌های ASDF و ;JKL قرار دهید. شما می‌توانید این کلیدها را در ردیف وسط کلیدهای کیبورد خود پیدا کنید. به این کلیدها HOME ROW گفته می‌شود زیرا همیشه تایپ خود را از این کلیدها شروع می‌کنید و همیشه به این کلیدها برمی‌گردید.

اگر شما دست‌های خود را روی کلیدهای F و J (ب و ت) نگه دارید، می‌توانید بدون نگاه کردن به کلیدهای کیبورد تایپ کنید و سرعت بالایی در تایپ متون فارسی خود داشته باشید. این روش در ابتدا ممکن است کمی برای شما سخت و ناخوشایند باشد اما نا امید نشوید. درنهایت شما متوجه خواهید شد که با سرعت و به راحتی می‌توانید متون فارسی یا انگلیسی خود را با سرعت بالا تایپ کنید.

نحوه قرارگیری دست روی کیبورد برای تایپ ده انگشتی

حرکت انگشتان دست در هنگام تایپ

توجه داشته باشید که شما هنگام تایپ نباید به کلیدها نگاه کنید. فقط انگشتان خود را روی کلیدهای Home Row قرار دهید. حرکت دست و انگشتان خود را محدود کنید تا زمانی که به فشاردادن یک کلید خاص نیاز پیدا کنید. دستان و انگشتان خود را نزدیک به موقعیت پایه قرار هید. این کار باعث بهبود سرعت تایپ و کاهش فشار دست شما خواهد شد. به انگشتان کوچک و حلقه خود توجه داشته باشید.

توصیه: بعد از ۵ الی ۱۰ دقیقه تایپ، مچ دست خود را نرمش دهید با چرخش دورانی تا دچار آرتروز نشوید.

پیشنهاد می‌کنیم:  درآمد یک تایپیست چقدر است؟ عوامل تاثیرگذار بر درآمد یک تایپیست

تمرین سرعت تایپ

برای آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی باید تمرید سرعت کنید.سرعت انگشتان خود را زمانی افزایش دهید که انگشتان شما به موقعیت کلیدها عادت کرده باشد و به کاهش تعداد اشتباهات تایپی خود دقت داشته باشید.

همیشه یک متن را بیشتر از یک تا دو بار تایپ کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای افزایش سرعت و کاهش تعداد اشتباهات تایپی خود از سایت‌هایی مانند fastfingers استفاده کنید. در این سایت نمونه متن‌های فارسی در اختیار شما قرار داده می‌شود که باید از روی آن تایپ کنید. اگر قصد دارید با یک شخص دیگر مسابقه سرعت تایپ دهید کافی است از سمت چپ سایت گزینه Multiplayer Typing Test را کلیک کنید و شروع به مسابقه کنید.

چقدر طول می کشد که تایپ ده‌‌ انگشتی را یاد بگیرید؟

حدود ۱۰ ساعت طول می‌کشد تا تایپ با ده انگشت را با سرعت ۱۵ کلمه در دقیقه یاد بگیرید. اگر ۵ ساعت بیشتر هم وقت بگذارید برای آموز تایپ ده انگشتی ممکن است سرعت تایپ شما به تایپ ۳۰ کلمه در دقیقه برسد. بهترین راه یادگیری در مدت زمان کوتاه که شما را خسته هم نکند این است که روزی یک ساعت برای آموزش خود وقت بگذارید و تمرین کنید.

چرا آموزش تایپ ده انگشتی مهم است؟

سوال این است که اصلا آیا ارزش دارد که وقت بگذاریم و روش صحیح تایپ کردن را یادبگیریم؟ آیا آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی به کارمان می‌آید؟ باید بگوییم که بله!

امروزه ، ۲/۳ از تمام فعالیت های حرفه ای نیاز به کار با رایانه دارد. و همچنین به طور خصوصی ما بیشتر و بیشتر زمان را در دنیای دیجیتال می گذرانیم.زمانی را که ما هر روز برای تایپ و استفاده از کیبرد می‌گذرانیم با توجه به تخصص و الگوی استفاده ما از کامپیوتر متفاوت است.

پیشنهاد می‌کنیم:  12 شغل پردرآمد در فریلنسینگ و دورکاری

بیایید فرض کنیم شما به طور متوسط ۱ ساعت در روز را صرف تایپ و استفاده از صفحه کلید می کنید.حال این استفاده میتواند سرچ در اینترنت باشد و یا کار با نرم افزارهای کاربردی. یعنی چیزی حدود ۳۶۵ ساعت در طول سال ما ممکن است کار تایپ داشته باشیم . حال اگر سرعت تایپ خود را دو برابر کنید ، حدود ۱۸۰ ساعت در سال صرفه جویی خواهید کرد.

برای یک هفته کاری ۴۰ ساعته ، این به معنای ۱/۴ هفته وقت آزاد در سال است که می توانید از آن برای کارهای دیگر استفاده کنید یا حداقل این امکان را برای شما فراهم می کند که به کارهای بیشتری بپردازید.(اگر شغل تایپ دارید)

البته این فقط یک نمونه محاسبه است. بسته به میزان توانایی شما در استفاده از صفحه کلید در حال حاضر ، حتی افزایش ۳ تا ۴ برابری سرعت تایپ نیز امکان پذیر است – با نسبت صرفه جویی در زمان بیشتر.

حالا شما درس‌های تایپیست شدن را آموخته‌اید و باید تمرین کنید. به شغل تایپیست خوش آمدید. هنگامی که به خوبی آموزش تایپ ده‌‌انگشتی را فرا گرفتید می‌توانید حتی با تایپ کردن در منزل کسب درآمد کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. میزان امتیاز ۴

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 18 =