Skip to content

چگونه با آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی سرعت خود را بالا ببریم؟

آموزش تایپ ده‌‌انگشتی

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۸ دقیقه
۴.۶
(۵)

همانطور که می‌دانید سرعت یک از عوامل بسیار مهم در شغل تایپ است. برای اینکه شما بتوانید سریع تایپ کنید و تایپ ۱۰ انگشتی داشته باشید باید درست بنشینید، موقعیت دست شما درست باشد و بسیاری موارد دیگر که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت. امروز در کاریتو قصد داریم به صورت خلاصه آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی فارسی را به شما تایپیست‌های گرامی آموزش دهیم، با ما همراه باشید.

تایپ ده انگشتی چیست؟

تایپ ده انگشتی یک روش کاملاً ثابت شده برای استفاده کارآمد از صفحه کلید رایانه شماست. با برخی از تمرین‌ها و جاگیری صحیح انگشتان، می‌توانید حتی مانند افراد نابینا روی صفحه‌کلید تایپ کنید. اگر بتوانید روش تایپ ده انگشتی را به خوبی انجام دهید، می‌توانید میزان خطای خود را بطور قابل توجهی کاهش داده و سرعت تایپ خود را همزمان افزایش دهید.

برخی اصول (که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم) وجود دارند که باید آنها را یاد بگیرید و رعایت کنید.

نحوه نشستن صحیح برای تایپ ده انگشتی با کیبورد

برای شروع از پایه، طرز نشستن صحیح یک نکته‌­ی کلیدی برای رسیدن به عادت سریع­‌تر و بهتر تایپ‌کردن است. برای اطمینان از این که شما وضعیت مناسب تایپ‌کردن دارید، یک صندلی راحت انتخاب کنید که به شما در صاف نشستن کمک می­‌کند. ارتفاع صندلی را مطابق میلتان تنظیم کنید و مطمئن شوید که دست‌­های‌تان به‌راحتی روی کف دست‌­ها تکیه می­‌کنند و انگشتان به سمت یا روی کلیدها قرار می­‌گیرند. در حالت ایده‌­آل، صفحه­‌کلید باید هم ­ارتفاع با کمرتان قرار گیرد. وقتی‌ که شروع به تایپ کردید، حواستان باشد که کلید‌ها را با نرمی سرانگشتان به‌جای نوک انگشتان فشار دهید. این کار فشار را به‌ شدت کاهش می‌دهد و باعث می‌­شود که زود خسته نشوید.

طرز صحیح نشستن پشت سیستم هنگام تایپ

برای این که کار تایپ فارسی یا انگلیسی را شروع کنید اول باید پشت میزتان به حالت درستی بنشینید تا ارگونومی شما حفظ شود و به ستون فقرات فشار نیاید. پیشنهاد می‌کنیم هنگام تایپ موارد زیر را رعایت فرمایید:

۱- قوز نکنید، ستون فقرات را راست نگه دارید.

۲- آرنج باید حالت نود درجه داشته باشد به طوری که دستان به طور مستقیم روی کیبورد قرار گیرد.

۳- صورت شما باید با مانیتور فاصله داشته باشد و بدون زاویه باشد.

۴- چشمان شما باید حداقل ۴۵ تا ۷۰ سانتیمتر با صفحه نمایش فاصله داشته باشد.

۵- عضلات شانه، بازو و مچ دست باید حداقل فشار ممکن را داشته باشند. وزن خود را روی مچ دستتان نیندازید.

۶- تا جایی که ممکنه از کیبورد و ماوس ارگونومی استفاده کنید. کیبوردهای ارگونومی دارای جایگاه استراحت دست هستند و باعث می‌شوند که شما برای کارهای طولانی مدت، زود خسته نشوید.

چگونه با آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی سرعت خود را بالا ببریم؟
طرز نشستن صحیح در هنگام تایپ ده‌‌ انگشتی

شناخت طراحی کیبورد

در ادامه‌­ی نکته­‌ی قبلی، نحوه­‌ی قرارگیری دست­‌ها روی صفحه‌­کلید نیز برای تایپ کردن ده انگشتی سریع‌­تر و بدون اشتباه بسیار مهم است. نحوه‌ی قرارگیری دست­‌های شما همیشه باید به صورتی باشد که کف دست‌تان به استراحتگاه صفحه­‌کلید تکیه داده باشند و انگشتان روی کلید­ها قرار گیرند. همچنین باید کلید‌ها را به انگشتان مشخصی اختصاص دهید و سعی کنید آن حروف را تنها با همان انگشتان تایپ کنید. برای درک بهتر به تصویر زیر نگاه کنید.

قرار گیری انگشتان روی کیبورد

کیبورد رنگی که در این قسمت مشاهده می‌کنید به شما کمک خواهد کرد که بدانید کدام انگشت را روی کدام کلیدها قرار دهید:

چگونه با آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی سرعت خود را بالا ببریم؟

۱- همیشه دست‌های خود را روی کلیدهای ASDF و ;JKL قرار دهید. (در تایپ فارسی و انگلیسی فرقی نمی‌کند)

۲- هنگام تایپ کردن علائم روی کیبورد را تصور کنید.

۳- هنگام تایپ کردن ریتم داشته باشید و آن را حفظ کنید.

۴- کلید SHIFT همیشه توسط انگشت کوچک فشار داده می‌شود.

۵- شما می‌تواند طبق تصویر بالا، کلیدهای صفحه کیبورد را برای هر انگشت تقسیم بندی کنید:

  • انگشت‌ شست برای دکمه Space 
  • انگشت کوچک برای دکمه های سبز
  • انگشت حلقه برای دکمه های آبی
  • انگشت وسط برای دکمه‌های صورتی
  • انگشت اشاره برای دکمه‌های زرد و نارنجی
نحوه قرارگیری دست روی کیبورد برای تایپ ۱۰ انگشتی

کمی انگشتانتان را خم کنید و مانند تصویر زیر آنها را روی دکمه‌های ASDF و ;JKL قرار دهید. شما می‌توانید این کلیدها را در ردیف وسط کلیدهای کیبورد خود پیدا کنید. به این کلیدها HOME ROW گفته می‌شود زیرا همیشه تایپ خود را از این کلیدها شروع می‌کنید و همیشه به این کلیدها برمی‌گردید.

اگر شما دست‌های خود را روی کلیدهای F و J (ب و ت) نگه دارید، می‌توانید بدون نگاه کردن به کلیدهای کیبورد تایپ کنید و سرعت بالایی در تایپ متون فارسی خود داشته باشید. این روش در ابتدا ممکن است کمی برای شما سخت و ناخوشایند باشد اما نا امید نشوید. در نهایت شما متوجه خواهید شد که با سرعت و به راحتی می‌توانید متون فارسی یا انگلیسی خود را با سرعت بالا تایپ کنید.

قرارگیری انگشتان روی کیبورد
قرارگیری انگشتان روی کیبورد هنگام تایپ ده‌‌ انگشتی

حرکت انگشتان دست در هنگام تایپ با کیبورد

حالا که طرز نشستن و قرارگیری دستان‌تان صحیح است، مرحله­‌ی بعدی این است که چشمان‌تان را از روی صفحه­‌کلید بردارید. اگرچه ممکن است این کار در ابتدا غیرممکن به نظر برسد ولی اگر به اندازه‌ی کافی سعی کنید و مرتب تمرین کنید، به‌ آسانی از پس این کار برمی­‌آیید. نگاه کردن به صفحه­‌کلید هنگام تایپ کردن خیلی طبیعی است ولی این تکنیک صحیح نیست. تنها راه افزایش سرعت تایپ کردن ضمن بهبود دقت، تمرین دادن انگشتان برای پیروی از مغزتان و زدن کلید درست است. بنابراین، وقتی بحث یادگیری مهارت تایپ کردن به‌ عنوان یک مهارت مهم مطرح می‌­شود، این نکته بسیار مهم است. پس، چشمان‌تان را درویش کنید و تمرین را شروع کنید. این کار در ابتدا بسیار سخت خواهد بود، ولی زود قلق آن دست‌تان می‌­آید.

فقط انگشتان خود را روی کلیدهای Home Row قرار دهید. حرکت دست و انگشتان خود را محدود کنید تا زمانی که به فشاردادن یک کلید خاص نیاز پیدا کنید. دستان و انگشتان خود را نزدیک به موقعیت پایه قرار هید. این کار باعث بهبود سرعت تایپ و کاهش فشار دست شما خواهد شد. به انگشتان کوچک و حلقه خود توجه داشته باشید.

  • توصیه: بعد از ۵ الی ۱۰ دقیقه تایپ، مچ دست خود را نرمش دهید با چرخش دورانی تا دچار آرتروز نشوید.

سایت افزایش سرعت تایپ

برای آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی باید تمرین سرعت کنید. سرعت انگشتان خود را زمانی افزایش دهید که انگشتانتان به موقعیت کلیدها عادت کرده باشد و به کاهش تعداد اشتباهات تایپی خود دقت داشته باشید.

همیشه یک متن را بیشتر از یک تا دو بار تایپ کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای افزایش سرعت و کاهش تعداد اشتباهات تایپی خود از سایت‌های افزایش سرعت تایپ مانند fastfingers استفاده کنید. در این سایت نمونه متن‌های فارسی در اختیار شما قرار داده می‌شود که باید از روی آن تایپ کنید. اگر قصد دارید با یک شخص دیگر مسابقه سرعت تایپ دهید کافی است از سمت چپ سایت گزینه Multiplayer Typing Test را کلیک کنید و شروع به مسابقه کنید.

افزایش سرعت تایپ

اشتباهات تایپی کم‌تر با تمرینات مکرر

تایپ ده‌‌ انگشتی یک مهارت عادتی است؛ اساساً به این معنی است که برای استاد‌شدن در این مهارت، شما باید انگشتان‌تان را تمرین دهید که وقتی مغزتان به آن­‌ها فرمان می‌­دهد به کلید درست برسند. این کار بزرگ تنها با تمرین مرتب و سخت به دست می‌­آید. بهترین راه برای دست­یابی به این مهارت این است که روزانه مقداری وقت برای تمرین تایپ کردن اختصاص دهید. تمرین روزانه ریشه­‌دار خواهد شد و باعث خواهد شد که تایپ کردن برای مغزتان یک عمل غیر ارادی شود و انگشتان شما خیلی بهتر به فرمان­‌ها واکنش نشان دهند. وقتی‌ که تمرین تایپ کردن را به‌ عنوان بخشی از برنامه­‌ی روزانه‌­تان، مرتب انجام دهید، افزایش چشمگیری در سرعت و دقت تایپ کردن خود مشاهده خواهید کرد.

اشتباهات تایپی کم‌تر با نرم‌افزار‌های تایپ

با این که تایپ ده‌‌ انگشتی در هر نرم­‌افزاری روش خوبی برای پیشرفت است، اگر بخواهید پیشرفت خود را دنبال کنید، می‌توانید به دنبال چند نرم‌­افزار آموزش تایپ کردن باشید. شما می­‌توانید این نرم‌افزار‌ها را برای تمرین مرتب در کامپیوترتان دانلود و نصب کنید، همچنین چند نرم‌­افزار آموزش تایپ آنلاین نیز می‌­تواند مفید باشد. این نرم ­افزار‌ها تمام حرکات انگشت شما و هر ضربه­‌ی کلیدی را که می‌­­زنید، دنبال می­‌کنند که به شما در دنبال کردن پیشرفت‌تان کمک می­‌کند. دنبال کردن پیشرفت‌تان باعث می‌شود که با انگیزه بمانید و تا رسیدن به استادی در هنر تایپ کردن سخت­‌تر تلاش کنید.

ریتم خود را بسازید و سرعت تایپ خود را بهبود ببخشید

در آخر، وقتی‌که همه‌­ی کارهایی را که در بالا اشاره شد، انجام دادید، ساختن ریتم تایپ کردن‌تان مهم است. وقتی‌که به سرعت مطلوب ۳۰ کلمه در دقیقه (WPM) دست‌ یافتید، وقت این است که روی دقت‌تان کارکنید. این نکته مهم وقتی به دست می‌آید که ریتم صحیح تایپ کردن را بسازید. ساخت ریتم صحیح تایپ کردن باعث می­‌شود که دقت را فدای سرعت بیشتر نکنید. برای ساختن ریتم خود می‌­توانید از چند موسیقی شاد (peppy music) کمک بگیرید. موسیقی به شما کمک می­‌کند که ضرب را دنبال کنید و به تایپ کردن ادامه دهید ضمن این که دارید ریتم‌تان را می­‌سازید.

چقدر طول می کشد که تایپ ۱۰ انگشتی را یاد بگیرید؟

حدود ۱۰ ساعت طول می‌کشد تا تایپ با ده انگشت را با سرعت ۱۵ کلمه در دقیقه یاد بگیرید. اگر ۵ ساعت بیشتر وقت بگذارید برای آموزش تایپ ده انگشتی ممکنه سرعت تایپ شما به تایپ ۳۰ کلمه در دقیقه برسد. بهترین راه یادگیری در مدت زمان کوتاه که شما را خسته هم نکند اینه که روزی یک ساعت برای آموزش خود وقت بگذارید و تمرین کنید.

چرا آموزش تایپ ده انگشتی مهم است؟

سوال اینه که اصلا ارزش دارد وقت بگذاریم و روش صحیح تایپ کردن را یاد بگیریم؟ آیا آموزش تایپ ده‌‌ انگشتی به کارمان می‌آید؟ باید بگوییم که بله!

امروزه، ۲/۳ از تمام فعالیت‌های حرفه‌ای نیاز به کار با رایانه دارد. و همچنین به طور خصوصی ما بیشتر زمان را در دنیای دیجیتال می‌گذرانیم. زمانی را که هر روز برای تایپ و استفاده از کیبورد می‌گذرانیم با توجه به تخصص و الگوی استفاده ما از کامپیوتر متفاوت است.

تایپ ده انگشتی

فرض کنیم شما به طور متوسط ۱ ساعت در روز را صرف تایپ و استفاده از صفحه کلید می کنید. حال این استفاده می‌تواند سرچ در اینترنت باشد و یا کار با نرم افزارهای کاربردی. یعنی چیزی حدود ۳۶۵ ساعت در طول سال. حالا اگر سرعت تایپ خود را دو برابر کنید، حدود ۱۸۰ ساعت در سال صرفه جویی خواهید کرد.

برای یک هفته کاری ۴۰ ساعته، این به معنای ۱/۴ هفته وقت آزاد در سال است که می‌توانید از آن برای کارهای دیگر استفاده کنید یا حداقل این امکان را برای شما فراهم می کند که به کارهای بیشتری بپردازید (اگر شغل تایپ دارید).

البته این فقط یک نمونه محاسبه است. بسته به میزان توانایی شما در استفاده از صفحه کلید در حال حاضر، حتی افزایش ۳ تا ۴ برابری سرعت تایپ نیز امکان پذیر است – با نسبت صرفه جویی در زمان بیشتر.

جمع بندی

حالا شما درس‌های تایپیست شدن را آموخته‌اید و باید تمرین کنید. به شغل تایپیست خوش آمدید. هنگامی که به خوبی آموزش تایپ ده‌‌انگشتی را فرا گرفتید می‌توانید حتی با تایپ کردن در منزل کسب درآمد کنید.

مهم نیست که در چه سطحی هستید، مبتدی، متوسط یا آماتور؛ ترفندهای تایپ سریع‌تر با اشتباهات تایپی کم‌تر که در بالا اشاره شد، مطمئناً به شما کمک خواهند کرد که سرعت تایپ کردن‌تان را در کنار بهبود چشمگیر دقت افزایش دهید. در کنار این، شما تکنیک صحیح تایپ کردن را یاد می­‌گیرید که در دراز مدت بسیار مفید خواهد بود. اگر حس کردید هر نکته‌­ی دیگری در مورد تایپ ده انگشتی وجود دارد که می­‌تواند سرعت و دقت یک نفر را بهبود ببخشد، لطفاً آن را در بخش نظرات زیر بیان کنید. در آخر پیشنهاد می‌کنیم با فرصت‌های شغلی یک تایپیست در فضای مجازی آشنا شوید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

پیشنهاد می‌کنیم:  بازاریابی محتوا چیست و چگونه از طریق آن می‎‌توان کسب درآمد کرد؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۴.۶ / ۵. میزان امتیاز ۵

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =