Skip to content

نحوه برآورد، محاسبه و تعیین قیمت خدمات ترجمه آنلاین

قیمت خدمات ترجمه

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه
۰
(۰)

نحوه برآورد، محاسبه و تعیین قیمت خدمات ترجمه آنلاین، یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که ذهن مترجمان و مشتریان را به خود مشغول می‌کند. با توجه به تنوع خدمات ترجمه و طیف گسترده متون درخواستی برای ترجمه، اطلاع از پروتکل‌های پایه محاسبه قیمت ترجمه با توجه به نوع خدمات درخواستی و کم و کیف کار، لازم است. در این مطلب به بیان شاخص‌های کلی دخیل در محاسبه قیمت خدمات ترجمه (قیمت ترجمه تخصصی و قیمت ترجمه عمومی) می‌پردازیم.

شاخص‌های کلی تعیین قیمت ترجمه آنلاین

#۱ حجم متن و تعداد کلمات – نرخ ترجمه کلمه‌ای

مهم‌ترین معیار برآورد قیمت خدمات ترجمه، تعداد کلمات فایل درخواستی است. سفارش مشتریان قبل از تحویل به مترجم از طرف سایت یا موسسه واسط محاسبه و با توجه به نتیجه آن، قیمت ترجمه تعیین می‌شود. شمارش تعداد کلمات محتوای درخواستی برای ترجمه به وسیله نرم‌افزار تخصصی شمارش کلمات و یا نرم‌افزار ورد انجام می‌شود.

#۲ زبان متون

زبان مبدا و مقصد فاکتور مهمی در برآورد هزینه ترجمه محسوب می‌شود. چرا که برگردان از برخی زبان‌ها به زبان دیگر دشوارتر است. همچنین به عنوان مثال، تعداد مترجمان مسلط به زبان ایتالیایی به وضوح کمتر از مترجمان شاغل در زبان انگلیسی است. به همین دلیل قیمت ترجمه در زبان انگلیسی پایین‌تر محاسبه می‌شود. از سوی دیگر ترجمه از زبان بیگانه به زبان مادری همواره آسان‌تر از عکس این قضیه است. در نتیجه برای ترجمه متن انگلیسی به فارسی هزینه ترجمه کمتری نسبت به ترجمه فارسی به انگلیسی محاسبه می‌شود.

#۳ سابقه و مهارت مترجم

همانند هر کار حرفه‌ای دیگر، سابقه و مهارت مترجم در قیمت ترجمه‌ای که برای وی در نظر گرفته می‌شود موثر است. مترجمی که مدت طولانی سابقه فعالیت مثبت و جلب رضایت مشتریان را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است، با گذشت زمان حق‌الزحمه یا هزینه ترجمه بیشتری دریافت می‌کند. همچنین زمینه فعالیت تخصصی مترجم، دوره‌های گذرانده شده، مدارک و سطح آشنایی با مترجمی، فاکتورهای بسیار مهمی برای ارزیابی مترجم و تعیین قیمت خدمات ترجمه توسط او به شمار می‌آید.

۴ ارزش‌گذاری متون

در کار حرفه‌ای مترجمی چه به صورت دورکاری و چه به صورت استخدامی و کار در محل، هزینه ترجمه با ویژگی‌هایی از قبیل میزان اختصاصی بودن متن، آکادمیک یا غیر آکادمیک بودن، اداری و رسمی بودن و از قبیل آن تعیین می‌شود. به بیان دیگر، تفاوت بسیاری بین درخواست ترجمه متن برای یک تحقیق دانشجویی ساده، با قراردادهای کاری بین‌المللی یا مقالات چاپ شده در یک مجله معتبر خارجی، وجود دارد و طبیعتا قیمت ترجمه این دو نوع متن درخواستی متفاوت محاسبه می‌شود.

 

پیشنهاد می‌کنیم:  چه راه‌هایی برای مترجم شدن وجود دارد؟

قیمت خدمات ترجمه

#5 زمان تحویل ترجمه

معمولا رابطه نزدیکی بین مدت زمان تعیین شده برای ترجمه و تحویل کار به مشتری، و قیمت خدمات ترجمه برآورد شده وجود دارد. هرچه سرعت زمان تحویل بالاتر باشد، فشار کاری وارد به مترجم افزایش یافته و هزینه ترجمه نیز بالاتر می‌رود. با وجود آن که تفاوت هزینه ترجمه نسبت به محدودیت زمانی مشتریان برای دریافت مطلب لحاظ می‌شود اما، بالا بردن سرعت ترجمه از حدی معین، چه برای مترجمان و چه برای مشتریان پیشنهاد نمی‌شود. چرا که احتمال افت دقت و کیفیت مطلب نیز به همان میزان افزایش می‌یابد.

#۶ تغییر قیمت ترجمه بر‌اساس خدمات تکمیلی

با اعمال خدمات تکمیلی از جمله ضمیمه عکس متناسب به متن، ترجمه جداول و فرمول‌ها، فرمت یا شکل ظاهری خاص و تعبیه چکیده برای مطلب، هزینه‌ای مازاد به مجموع هزینه ترجمه محاسبه شده بر‌اساس تعداد کلمات، اضافه می‌شود. همچنین تایپ متن نیز جزو وظایف جانبی مترجم محسوب می‌شود و در صورت لزوم تحویل مطلب به صورت تایپ شده، هزینه تایپ نیز به قیمت ترجمه اضافه می‌شود.

#۷ تخفیف‌ها و قیمت ترجمه

در کار ترجمه و پس از محاسبه قیمت پایه ترجمه نیز با توجه به پروتکل کاری گروه مترجمان یا سایت‌ها و موسسات واسط، تخفیف‌هایی به صورت دائم یا موقت برای مشتریان در نظر گرفته می‌شود که عمدتا از اعتبار مجموعه پشتیبان بوده و از حق‌الزحمه مترجم کاسته نمی‌شود. تخفیف‌های در نظر گرفته شده عمدتا از نوع تخفیف‌های مناسبتی، تخفیف‌های حجمی و اعتبارهای هدیه هستند که به کاربران و مشتریان با شرایط خاص و یا به صورت عمومی اعمال می‌شود.

 

پیشنهاد می‌کنیم:  کاربرد خدمات تایپ آنلاین برای وکلا💼بازنویسی جلسه دادگاه

قیمت خدمات ترجمه

شما به عنوان یک مترجم نرخ قیمت ترجمه خود را چگونه محاسبه می‌کنید؟ آیا ماشین حساب قیمت پروژه ترجمه می‌تواند هزینه مد نظر شما را برآورده کند؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =