Skip to content

تاریخچه فریلنسری – حکایتی از دوران باستان

تاریخچه فریلنسری

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۸ دقیقه
۵
(۱)

تاریخچه فریلنسری – همه ما می‌دانیم که فریلنسرها در آینده بخش اعظمی از کارها را به عهده می‌گیرند. در ایالات متحده آمریکا تنها ۳۴ درصد از افراد به صورت حرفه‌ای به عنوان فریلنسر کار می‌کنند. اگر شما در حال مطالعه این مطلب هستید این بدان معناست که شما فریلنسر هستید یا می خواهید به یک فریلنسر تبدیل شوید و یا حتی ممکن است بخواهید یک فریلنسر را استخدام کنید اما چیزی که تقریبا از آن مطمئن هستم این است که شما در مورد تاریخچه فریلنسری چیزی نمی‌دانید و یا اطلاعات کمی دارید. آیا تا بحال برای شما سوال پیش نیامده است که فریلنسری از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ شما می‌توانید ادامه مقاله تاریخچه فریلنسری امروز را مطالعه کنید تا اطلاعات جالبی کسب کنید.

 تاریخچه فریلنسری

در قرون وسطی، فریلنسرها سربازانی بودند که خدمات خود را به پادشاه ارائه می‌دادند. فریلنسرها به طور کلی سربازانی بودند که در جنگ ها پادشاه خود را از دست داده بودند و برای هر کسی که می‌خواستند می‌جنگیدند. بعد از سال ۱۰۰۰ میلادی این سربازان استخدام می‌شدند. سربازان فریلنسر در انگلیس بیشتر به عنوان سردسته یا condottiere شناخته شدند. این اصطلاح به رهبر باند سربازان مزدور اطلاق می‌شود. تاریح لاتین نشان می‌دهد که این سربازان در ابتدا stipendiaries یا مزدور نامیده می‌شدند و باز هم همان طور که از این نام پیداست، این افراد سربازانی هستند که به ازای دریافت هزینه کار می‌کردند.

تاریخچه فریلنسری – حکایتی از دوران باستان

در اینجای بحث لازم است در مورد Wallenstein که به عنوان یک رهبر مزدور شناخته شده بود صحبت کنم، والنشتاین به طور فعال ۳۰ سال در جنگ‌هایی که در اروپای قرون وسطی اتفاق افتاد، شرکت کرد. او خدمات خود را به امپراتور فردیناند دوم ارائه داد و یک ارتش ۱۲۵۰۰۰ سرباز داشت. وی از بدو تولد یک پروتستان بود اما خدمات خود را به کاتولیک ها ارائه می‌داد و این موضوع وضعیت پروتستان ها را حتی بدتر کرده‌بود. وی به سختی تحت حمایت خانواده‌ هاسپورگ قرار گرفت و به فرمانده عالی ارتش آن‌ها تبدیل شده بود. در نهایت او در سال ۱۶۰۶ میلادی کاتولیک شد.

تاریخچه فریلنسری – حکایتی از دوران باستان

والنشتاین با یک بیوه ثروتمند ازدواج کرد و مدتی کمی بعد از ازدواج همسر خود را از دست داد. مرگ زود هنگام این زن باعث شد که والنشتاین به ثروت زیادی دست یابد و او از این ثروت برای ساخت ارتش خود استفاده کرد. والنشتاین خود رهبری ارتش را به عهده گرفت و سه سال بعد او علیه ونیز جنگ کرد و این جنگ را برد و ارتش خود را توسعه داد. او به عنوان سر دسته کار خود را شروع کرد. وی در شورش بوهمیان علیه پروتستان جنگید. این نخستین باری بود که والنشتاین تحت فرمان فردیناند دوم کار می‌کرد. وی با این وجود به جنگ با پروتستان‌ها ادامه داد و پیروزی های بیشتری را بدست آورد.

همه چیز خوب پیش می‌رفت اما با هر نبرد والنشتاین بیشتر و بیشتر خشمگین تر و درنده تر می‌شد. وی برای افزایش تعداد نفرات ارتش خود نه تنها به غارت روستاها می‌پرداخت بلکه به صورت بی رحمانه به تجاوز زنان نیز می‌پرداخت. از آنجا که او مردی بود که نماینده کاتولیک و پادشاه بود این موارد به هیچ وجه برای شهرت آنها خوب نبود. همچنین با افزایش قدرت روز افزون والنشتاین، پادشاه احساس کرد که کنترل خود را بر والنشتاین از دست داده است. در نتیجه شاه مجبور شد والنشتاین را برکنار کند. بعد از چند پیروزی که پروتستان‌ها در جنگ با کاتولیک ها به دست آوردند پادشاه مجبور شد والنشتاین را برگرداند. او در نبردها به پادشاه کمک می‌کرد و حتی پیروز جنگ با پروتستان‌ها شد. گرچه والنشتاین از پادشاه دلسرد شد و این به دلیل رفتار مبهم پادشاه بود. پس والنشتاین تصمیم گرفت که امپراطوری خود را بر پا کند. از طرف دیگر پادشاه به والنشتاین مشکوک و مشکوک تر می‌شد و قبل از آنکه والنشتاین بتواند امپراطوری خود را بسازد به دست سربازانش کشته شد.

اصطلاح فریلنسر

خود کلمه Freelancer به خودی خود اصطلاح بسیار جالبی است. این کلمه از دو زبان مختلف سرچشمه گرفته است که بخش اول کلمه یعنی Free یک کلمه آلمانی است و به معنای عشق است و بخش دوم یعنی Lancer یک کلمه فرانسوی است و به معنای پرتاب یا تخلیه تحمیلی است. با ترکیب این کلمات می توان به معنای آزادی یا freedom دست پیدا کرد. این آزادی می تواند در چارچوب های مختلف کاربردهای متفاوتی داشته باشد ( از بکار بردن زور تا زندگی و زنده ماندن). این تفاسیری است که ما از معنی این دو کلمه بدست آوردیم و شما ممکن است در سایت های دیگر معنای و تفاسیر دیگری دریافت کنید. یکی از متداول ترین تعبیرها این است:  کسی که مهارت های خود را به سمت کارهای مورد علاقه خود سوق می دهد. گرچه ما این تعریف را تایید نمی کنیم چونکه به سختی در مورد آزادی صحبت می کند.

تاریخچه فریلنسری – حکایتی از دوران باستان

در شرایط کنونی فریلنسرها بخش مهمی از تجارت الکترونیک را تشکیل می دهد. یک آماتور یا تازه کار به امید اینکه مجبور نیست تابع کسی باشد وارد این زمینه کاری می شود اما بعدا متوجه می شود که محدودیت هایی دارد. “زمان” بزرگترین رئیس فریلنسرها می باشد. شما مجبور هستید در یک زمان مشخص و تعیین شده کار خود را انجام دهید و این چیزی است که باز آزادی را محدود می کند. ممکن است کسی مجبور به مراجعه به دفاتر کاری نشود اما باز هم فرد دیگری بخاطر کاری که انجام داده می شود پول پرداخت می کند و ما همچنان زیر نظر کسی کار می کنیم.

کلمه فریلنسر ابتدا در کتاب The Life and Times of Hugh Miller به نویسندگی Thomas N. Brown (1809) استفاده شد و بعدا در کتاب I offered Richard the service of my Free Lances به نویسندگی Sir Walter Scott استفاده شد. بعدها کلمه freelance به سیاستمدارانی که هیچ وابستگی سیاسی نداشتند اطلاق شد. بنابراین به طور کلی این سیاستمداران مستقل بودند و مابل به فعالیت در هیچ سازمان سیاسی نبودند. آنها اصطلاحات و اصول خاص خود را داشتند. این موضوع به کاربرد کلمه فریلنسر در عصر امروز بسیار ربط دارد.

تاریخچه فریلنسری – حکایتی از دوران باستان

 

پیشنهاد می‌کنیم:  کدام کمپانی ها نرخ فریلنسری بیشتری دارند و دلیل رشد آن چیست؟

تاریخچه فریلنسری در اواخر دهه ۹۰

تاریخچه فریلنسری به جک نیلز بر می گردد. jack Nilles برای اولین بار ایده ارتباط از راه دور را مطرح کرد. در آن روزها یعنی دهه ۱۹۷۰ مشکل حمل و نقل در شهر ها وجود داشت و کاملا آزار دهنده بود که افراد ساکن مناطق دور برای کارهای روزمره خود به شهرهای اصلی سفر کنند. حتی دولت نگران این موضوع بود و به دنبال راه حلی برای آن. همیشه گفته می شود که نیاز مادر اختراع است.  با اختراغ تلفن توسط گراهام بل در سال ۱۸۷۶ تمام دنیا شگفت زده شد. در دهه ۱۹۷۰ تلفن برای کار در دفاتر ایالات متحده امریکا مورد استفاده قرار گرفت و این همان چیزی بود که jack Nilles آن را مورد هدف قرار داد و به این فکر افتاد که از تلفن برای حل مشکل استفاده کند و در نهایت مفهوم کار در منزل با تلفن را معرفی کرد. آن زمان اینترنت هنوز دنیا را شگفت زده نکرده بود و بسیاری از این ایده کار کردن دلگیر شدند. نگرانی های زیادی در مورد کار در منزل وجود داشت و باید ثابت می شد که این نوع کار کردن موثر است. بنابراین او در آزمایشگاه دانشگاه کالیفرنیا شروع به انجام آزمایشاتی کرد و توانست نتایج خوبی را کسب کند. اینگونه بود که وی توانست کمک های مالی خود را از موسسه ملی علوم دریافت کند و حتی دولت هم از این ایده حمایت کرد، چونکه تنها راه حل برای حل مشکل حمل و نقل بود و می توانست مصرف سوخت را کاهش دهد و میزان افزایش آلودگی در آمریکا را کاهش دهد.

تاریخچه فریلنسری – حکایتی از دوران باستان

Frank Schiff یکی دیگر از افرادی بود که از کار در خانه حمایت کرد. وی عمدتا نگران افزایش مصرف بنزین و سایر سوخت ها بود. او به پیشنهادات jack Nilles کمک کرد و به عنوان رئیس کمیته توسعه اقتصادی از ایده کار از راه دور دفاع کرد. او در مقاله ای با عنوان “کار در خانه می تواند بنزین را نجات دهد” به توصیفِ زیبایی مزایای کار از راه دور پرداخت. وی بیشتر این کار را با نام ” محل کار انعطاف پذیر” مطرح می کرد. حتی در آن روز ها وی توانست مفهوم استفاده از اینترنت را به صورت بسیار تحریک آمیزی مطرح کند. در نتیجه این مقاله در ایالات متحده محبوبیت زیادی به دست آورد و ایده فریلنسری موجب شد که همه به بررسی مزایا و معایب فریلنسری بپردازند. Gil Gordon نام دیگری است که در اینجا باید به آن اشاره کنیم، وی کمک زیادی به انتشار ارتباط از راه دور کرد و در کنار جک نیلز دیدگاه های علمی در مورد مزایای دورکاری یا فریلنسری مطرح کرد.

با گذشت زمان استفاده از اینترنت روز به روز بیشتر رواج یافت. در اواخر قرن بیست و بیست و یکم افراد فریلنسر برای انجام کاری خاص با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و وقتی که کار انجام می گرفت اتصالات منحل می شد و بدین ترتیب آنها دوباره آزاد می شدند. از آنجا که این افراد از طریق اینترنت به یکدیگر وصل می شدند اصلاح جدید e-lancers متولد شد. در سال های اولیه قرن بیست و یکم، کل حوزه اینترنتی با سرعت غیر قابل تصوری رونق پیدا کرد و اکنون تقریبا همه به اینترنت دسترسی دارند. اولین بار در سال ۱۹۹۹ و امروز در حدود بیش از ۱۰۰۰ پرتابل فریلنسری در اینترنت تاسیس شده است. با افزایش تعداد چنین سایت ها و شرکت هایی رقابت در بازار به صورت تصاعدی در حال افزایش است و این برای مشتری و فریلنسر یک مزیت محسوب می شود. فریلنسرها می توانند از این فرصت استفاده کنند تا بازارهایی که دارای درآمد خوبی هستند را پیدا کنند و مشتریان هم می توانند به دنبال پلت فرم هایی باشند که کمترین هزینه را برای آنها دارند.

تاریخچه فریلنسری – حکایتی از دوران باستان

مشتری ها به طور کلی به فریلنسرهای با تجربه اعتماد دارند و ممکن است پروژه های مختلف خود را به آنها بسپارند. بنابراین بسیار مهم است که در زمینه های خاص تخصص کافی را بدست آورید. بعضی از مشتریان حاضرند برای یک کار با کیفیت بالا هزینه های خوبی پرداخت کنند. بنابراین برای اینکه این اتفاق بیافتد، برخورد خوب یکی از موضوعات ضروری است که باید در نظر داشته باشید. یکی دیگر از عواملی که می تواند تا حد زیادی روی درآمد یک فریلنسر تاثیر بگذارد زمینه ای است که وی برای کار انتخاب می کند. برای مثال یک برنامه نویس نرم افزار درآمد بسیار بیشتری نسبت به یک محتوا نویس کسب می کند. دلیل این امر هم این است که تعداد محتوانویسان بسیار زیاد است و تعداد برنامه نویسان نرم افزاری کم. عرضه کمتر باعث افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت ها می شود. امیدواریم این تاریخچه فریلنسری مختصر نظر شما را به خود جلب کرده باشد.

سایتهای فریلنسینگ:

فریلنسینگ و مشاغل فریلنسری بیش از ۱۲-۱۰ سال است که در جهان باب شده و شاید بتوان گفت بیش از ۶۰ درصد فعالیتهای آنلاین در آمریکا از طریق فریلنسینگ انجام میشود و این آمار در حال رشد میباشد و سایتهای بزرگی مثل upwork.com و freelancer.com در این زمینه فعالیت دارند.

در ایران هم  چند سالی میشه فعالیتهای خوبی در این زمینه صورت گرفته و سایتهای خوبی هم شروع بکار کرده‌اند که هر کدام مزایا و معایبی دارند و البته همگی در حال تلاش برای بستر سازی بومی و رفع نیازهای فریلنسرهای ایرانی قدم برمی‌دارند. شما میتوانید با ثبت نام در سایت فریلنسری کاریتو به عنوان کارفرما یا فریلنسر شروع به کار کنید و از دنیای جدید فریلنسینگ نهایت استفاده و لذت را ببرید .

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

پیشنهاد می‌کنیم:  نحوه صحیح نشستن پشت کامپیوتر برای حفظ سلامتی

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۵ / ۵. میزان امتیاز ۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 2 =