Skip to content

چه زمانی باید نیروی دور کار یا تمام وقت بگیریم – کارمند بگیریم یا فریلنسر؟

چه زمانی باید نیروی دور کار یا تمام وقت بگیریم - کارمند بگیریم یا فریلنسر؟

وقتی که یک پروژه یا استارتاپ را شروع می کنید چه کار انجام می دهید، آیا یک فریلنسر را به کار می گیرید یا اینکه یک کارمند استخدام می کنید؟ به نظر شما چه زمانی باید نیروی دور کار بگیریم و چه زمانی باید نیرو تمام وقت بگیریم – کارمند بگیریم یا فریلنسر؟ وقتی که شما بتوانید تفاوت بین فریلنسر و کارمند را درک کنید و با مزایای بالقوه هر کدام بیشتر آشنا شوید قطعا تصمیم گیری برای شما ساده تر خواهد شد.

کارمند بگیریم یا فریلنسر؟

همانطور که می دانید کارمندان در شرکت ها و سازمان ها به صورت حضوری و به دو شکل پاره وقت و تمام وقت استخدام می شوند. برخی از کارمندان بسته به موقعیت شغلی که دارند باید حتی در زمانی که سر کار نیستند نیز در دسترس باشند. در حالی که کار پاره وقت دارای ساعت کاری کمتری است و در اکثر مواقع ضرور در دسترس بودن را ندارد. در اکثر مواقع حقوق این کارمندان در ایران براساس حقوق وزارت کار می باشد.

در صورتی که کارمند بیمه باشد در صورت بیکار شدن حقوق بیمه بیکاری به وی اختصاص داده می شود در غیر این صورت کارمندان هیچ گونه حقوقی را دریافت نخواهند کرد و راه حلی جز پیدا کردن شغل مناسب دیگر ندارند. مطالعات نشان می دهد که افرادی که بیشتر وقت خود را به کار اختصاص می دهند با مشکل خانوادگی مواجه می شوند (و بلعکس) که خانم هایی که سرپرستی فرزندان را بر عهده دارند در این زمینه بیشتر دچار مشکل می شوند.

چه زمانی باید نیروی دور کار یا تمام وقت بگیریم - کارمند بگیریم یا فریلنسر؟

در مقابل فریلنسر فردی است که از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است. فریلنسر خود می تواند ساعت کاری خود را تعیین کند و ساعت کاری خود را افزایش و یا کاهش دهد و هم به کار خود بپردازد و هم به زندگی خانوادگی و تعهدات اجتماعی خود بپردازد. بر اساس مهلت زمانی که فریلنسر برای انجام کار تعیین کرده است، می توان برنامه ریزی کاری را به صورتی انجام داد که تمام طول روز را در مرخصی بگذراند و شب به انجام کار بپردازد. اما در صورتی که فریلنسر تمام وقت خود را به بازی با فرزندانش و همراهی با همسرش بگذراند کارها می توانند روی هم تلنبار شوند و مجبور شود که به صورت شبانه روز کار خود را انجام دهد.

به طور خلاصه در اینجا مزایای کار به صورت فریلنسری یا کارمندی را توضیح خواهیم داد:

مزایای فریلنسری

 • انعطاف پذیری بیشتر برای انتخاب ساعت کاری
 • انتخاب کار مورد دلخواه توسط خود فریلنسر
 • درگیر شدن کم با سیاست های اداری

معایب فریلنسری

 • هیچ یک از مزایای کرمندی را ندارد (مانند بازنشستگی)
 • درآمد غیر قابل پیش بینی
 • باید خود فریلنسر انگیزه کاری را به وجود بیاورد

مزایای کارمندی

 • دارای مزایای همچون بیمه درمانی، مرخصی و تعطیلات با حقوق، بازنشستگی
 • درآمد قابل پیش بینی تر
 • به یک گروه اجتماعی تعلق دارد.

معایب کارمندی

 • ساعت کاری ثابت و غیر منعطف
 • ممکن است مجبور شود که در سیاست های اداری شرکت کند.
 • غالبا در مورد کارهایی که انجام می دهد و نحوه انجام کار به رئیس فکر می کند.

همانطور که مشاهده می کنید هر دو مورد دارای مزایا و معایبی هستند بنابراین غیر ممکن است بگوییم که کدام یک بهتر از دیگری است. پاسخ سوال چه زمانی باید نیروی دور کار بگیریم و چه زمانی باید نیرو تمام وقت بگیریم – کارمند بگیریم یا فریلنسر؟ کاملا به شخصیت شما و کاری که می خواهید انجام دهید بستگی دارد. بنابراین در تحلیل های خود باید بفهمید که چه می خواهید و بعد ببینید که چگونه یک فریلنسر یا کارمند می تواند به شما کمک کند و کدام یک هزینه کمتری را برای شما در بر خواهد داشت.

چه زمانی باید نیروی دور کار یا تمام وقت بگیریم - کارمند بگیریم یا فریلنسر؟

معمولا در استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچکی که در اوایل راه هستند استخدام فریلنسر گزینه مناسبی خواهد بود. این گونه کسب و کارها معمولا در اول راه هستند و نمی توانند حقوق ثابت پرداخت کنند. با این وجود قبل از اینکه فریلنسری را استخدام کنید باید مطمئن شوید که بازدهی کار وی می تواند به کسب درآمد شما کمک کند. علاوه بر این کسب و کارهایی که به دنبال استخدام موقت هستند می توانند از وجود فریلنسرها بهره ببرند اما اگر قصد دارید ورژن جدیدی از برنامه شرکت خود را توسعه دهید باید فردی را جهت اضافه شدن به تیم خود استخدام کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز / ۵. میزان امتیاز

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هجده =