Skip to content

چگونه یک مترجم فریلنسر و دورکار حرفه ای استخدام کنیم؟

استخدام مترجم فریلنسر یا مترجم

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه
۳
(۲)

اگر شما به دنبال استخدام مترجم فریلنسر یا مترجم غیرحضوری هستید، باید برای انجام موفقیت‌آمیز کارهای خود نکاتی را مدنظر داشته باشید. در ادامه ما در مورد رایج‌ترین شرایط آژانس‌های ترجمه در هنگام استخدام فریلنسر‌های مترجم صحبت خواهیم‌ کرد.

بعضی از مشتری‌ها ممکن است خواستار شرایط اضافه‌ای باشند که به صورت اختصاصی تعریف می‌شوند. در ادامه‌ی این مقاله از کاریتو با ما همراه باشید تا نکات ارزشمندی را در مورد اینکه چگونه یک مترجم فریلنسر و دورکار حرفه‌‎ای استخدام کنید را به شما بگوییم؟

استخدام مترجم فریلنسر یا مترجم غیرحضوری با در نظر گرفتن زبان مادری

زبان مقصد، زبانی است که مترجم متن را به آن ترجمه می‌کند. به عنوان مثال زمانی که نیاز است متن از انگلیسی به عربی برگردانده شود، زبان مقصد عربی خواهد بود. مترجمان حرفه‌ای تنها متن‌ها را به زبان مادری‌شان ترجمه می‌کنند. این باعث تضمین کیفیت بالای کار آن‌ها خواهد شد.

ترجمه تنها به معنای برگرداندن کلمات از یک زبان به زبان دیگر نیست. بلکه شامل داشتن درکی از فرهنگ و سنت‌های زبان مقصد نیز می‌باشد. داشتن درک عمیق از زبان ممکن نیست مگر این که آن زبان، زبان مادری شخص باشد. پس در هنگام استخدام فریلنسر‌های مترجمه به یاد داشته باشید که زبان مادری آن‌ها را بپرسید و از این جهت مطمئن شوید.

استخدام مترجم فریلنسر یا مترجم

داشتن تحصیلات آکادمیک

داشتن مدرک تحصیلی در ترجمه، زبان شناسی یا رشته‌های مشابه، درک مترجم را از فرآیند ترجمه و ترکیب زبان‌ها بهبود می‌بخشد.

تحصیلات آکادمیک و رسمی در ترجمه، مترجم را با زیر و بم‌های این فرآیند آشنا می‌کند. با این تحصیلات مترجم درک خواهد کرد که چگونه در زمینه‌های مختلف مانند روزنامه‌نگاری، اقتصاد، سیاست، گردشگری و دیگر موضوعات ترجمه انجام دهد. همچنین مترجم با روش‌های مختلف ترجمه‌ی قید‌ها، اسم‌ها، حروف اضافه و دیگر بخش‌های دستور زبانی آشنا خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنیم:  بهترین روش ها و ابزار های مدیریت پروژه های از راه دور

این نکته را در نظر داشته باشید که مترجم به مدرک کارشناسی ارشد برای کار به عنوان مترجمی نیازی ندارد! تنها تحصیل در مقطع کارشناسی برای این کافی است. به هر حال مدرک مترجمی می‌تواند یک نشانه خوب برای استخدام مترجم باشد.

هرچند ممکن است در کشورهای مختلف ساختار نظام آموزشی زبان آن‌ها تفاوت داشته باشد و مدارک گوناگون موجود باشد!

راهنما کامل استخدام فریلنسر تایپیست و مترجم برای پروژه های اینترنتی

مهارت‌های نویسندگی

ترجمه یک فرآیند کلمه به کلمه نیست. مترجم‌های حرفه‌ای اسناد را به گونه‌ای ترجمه می‌کنند گویی آن‌ها از ابتدا به همان زبان نوشته شده بوده‌اند. برای برگرداندن یک متن از یک زبان به زبان دیگر بایستی نویسنده‌ی ماهری بود.

برای این که یک مترجم حرفه‌ای پیدا کنید، مترجم باید با سبک‌های مختلف نوشتاری، ساختار جملات، کلمات مترادف و دیگر جنبه‌های فرآیند نوشتن آشنایی داشته‌ باشد. بهترین روش برای آموختن سبک‌های نوشتاری مختلف این است که زیاد بخوانید و زیاد ترجمه کنید!

ممکن است نیاز باشد که نمونه کار‌هایی در زمینه‌های مختلفی مانند متن‌های سیاسی، روزنامه، متن‌های ادبی یا مقاله‌های ورزشی داشته باشد و آن‌ها را ترجمه کرده باشد. هر نوع متن به سبک نوشتاری ویژه‌ی خودش نیاز دارد.

راهنما کامل استخدام فریلنسر تایپیست و مترجم برای پروژه های اینترنتی

استخدام مترجم فریلنسر یا مترجم غیرحضوری که به طور مداوم با تایپ سروکار دارد!

تنها زمانی می‌توانید یک مترجم حرفه‌ای پیدا کنید که مطمئن شوید مترجم برای سال‌ها، ترجمه بخشی از فعالیت‌های روزانه‌اش بوده است. ترجمه مهارتی است که با تمرینات مکررا کسب می‌شود، این مهارت را کم کم در فرد شکل می‌گیرد و در طول زمان پیشرفت می‌کند.

نظر خواهی از دیگران در مورد متن‌هایی که ترجمه کرده‌اند بهترین روش برای کوتاه‌کردن سفرتان به سمت یک مترجم حرفه‌ای است. کسی را پیدا کنید که بتوانید آثارش را بررسی کنید و در مورد آن‌ها نظر بدهید.

قطعا در نمونه کار‌هایی که دریافت خواهید‌ کرد اشتباهاتی وجود دارد که طبیعی است. تنها راه بهبود بخشیدن به مهارت‌های ترجمه، تمرین مکرر آن است. پس به یاد داشته باشید که در پی مترجمی بروید که کار روزانه‌اش ترجمه باشد.

پیشنهاد می‌کنیم:  کسب درآمد آنلاین مترجمی در منزل

راهنما کامل استخدام فریلنسر تایپیست و مترجم برای پروژه های اینترنتی

استخدام فریلنسر تایپیست و مترجم متخصص در یک زمینه خاص

مترجم با کار‌کردن روی زمینه‌های مختلفی شروع به کار خواهد کرد. اما باید به یاد داشته باشید که مترجم‌های حرفه‌ای در یک یا دو موضوع متخصص هستند. همچنین مترجم‌های متخصص در یک موضوع، دستمزد‌های بالاتری دریافت می‌کنند.

برای این که در زمینه‌ای خاص مترجم تخصصی پیدا کنید می‌توانید در سایت‌های فریلنسینگ مثل کاریتو به دنبال آن‌ها بگردید. هر مترجم سعی خواهد ‌کرد زمینه تخصصی خود را برای شما تشریح کند. زمینه‌ای که مترجم کار زیادی در آن صورت نداده است را انتخاب نکنید! زمینه‌ای را انتخاب کنید که مترجم در آن متخصص است. زمینه‌ای که می‌تواند روزانه در مورد آن مطالعه کند و بنویسد.

 نکات مهم برای تعیین قیمت یک فریلنسر مترجم یا تایپیست

استخدام مترجم فریلنسر یا مترجم

زبان مبدا و مقصد

 قیمت ترجمه با توجه به زبان‌های مبدا و مقصدی که مترجم‌ها با آن‌ها کار می‌کنند متفاوت است. این موضوع ممکن است به سطح رقابت، اهمیت زبان‌های مبدا و مقصد برای مترجم‌ها و استاندارد‌های زندگی در کشوری که مترجم در آن زندگی می‌کند مرتبط باشد.

به عنوان مثال، بسیاری از زبان‌های اروپایی قیمت بالاتری نسبت به زبان‌های خاورمیانه‌ای دارند، زیرا در کشور‌های اروپایی میزان مالیات سنگین‌تر است.

تخصص

نوع سندی که روی آن کار می‌کنید ممکن است بر دستمزدی که پرداخت می‌کنید تاثیر بگذارد. بعضی از متون تخصصی‌تر هستند و بعضی از آن‌ها خلاقیت بالاتری می‌طلبند.

به عنوان مثال، یک کاتالوگ آموزشی با جملات واضح ممکن است هزینه کمتری به نسبت یک گواهی ثبت اختراع که پر از اصطلاحات فنی و جزئیات است داشته باشد. بعضی از متن‌ها نیازمند زمان بیشتری برای ترجمه هستند، که این نیز به معنای دستمزد بالاتر است.

پیشنهاد می‌کنیم:  اهداف کمپین‌های تبلیغاتی (نمونه کمپین تبلیغاتی)

براساس تعداد کلمات

این متداول‌ترین روش قیمت‌گذاری است. شما در اغلب مواقع تعداد کلمات متن را محاسبه کرده و هزینه کل ترجمه را محاسبه می‌کنید. برای این کار، به یک نسخه‌ی قابل ویرایش از متنی که می‌خواهید آن را ترجمه کنید نیاز دارید. یعنی یک فایل ورد، پاور پوینت و غیره.

ابزار‌هایی وجود دارند که امکان محاسبه‌ی تعداد کلمات را به شما می‌دهند مانند ابزار word count در نرم افزار Microsoft Word یا ابزاری مانند Anycount.

تعداد کلمات را در قیمتی که برای هر کلمه در نظر گرفته‌اید ضرب کنید. به عنوان مثال، اگر قیمت به ازای هر کلمه را ۱۰۰ تومان در نظر گرفته‌اید و متن شما ۵۰۰۰ کلمه دارد، قیمت کل ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

براساس تعداد صفحات

 این روش قمیت‌گذاری زمانی استفاده می‌شود که نسخه‌ی قابل ویرایش متنی که می‌بایست ترجمه شود در دسترس نباشد، یعنی یک فایل PDF یا فایل‌های تصویری. شما تعداد صفحات را می‌شمارید و قیمت را براساس سرعت خودتان محاسبه می‌کنید. به عنوان مثال، اگر قیمت شما به ازای هر صفحه ۱۰ هزار تومان است و متن ده صفحه دارد، قمیت کل ۱۰۰ هزار تومان خواهد‌بود.

امیدوارم که توانسته باشیم نکات ارزشمندی را در مورد اینکه چگونه یک مترجم فریلنسر و دورکار حرفه ای استخدام کنیم را به شما گفته باشیم.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳ / ۵. میزان امتیاز ۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 7 =