Skip to content

آموزش فرمول نویسی در ورد (Word)

فرمول نویسی در ورد

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۸ دقیقه
۳.۴
(۱۶)
به نظر شما فرمول نویسی در نرم‌افزار ورد (Word) چقدر اهمیت دارد؟ آیا همه باید آن را بلد باشند؟ اگر شما به عنوان یک تایپیست مشغول به کار هستید، احتمالا به پروژه‌هایی برخواهید خورد که نیاز به تایپ کردن فرمول در ورد را دارند. به طور مثال افرادی که در رشته ریاضی تحصیل یا تحقیق می‌کنند، اسنادشان شامل تعداد زیادی از فرمول‌ها ممکن است باشد. شما باید بتوانید که تمامی این فرمول‌ها را به درستی تاپیپ کنید. برنامه Word دارای ابزاری است که می‌توانید با کمک آن به راحتی فرمول‌های خود را تایپ کنید. در ادامه‌ی این مقاله از کاریتو به صورت گام به گام نحوه فرمول نویسی در ورد  را آموزش خواهیم داد.

فرمول نویسی در ورد

برای دسترسی به ابزار فرمول نویسی، برنامه ورد را باز کنید. به سربرگ INSERT سوئچ کنید. به سمت راست صفحه نمایش خود نگاه کنید تا گروه Symbols را مشاهده بفرمائید. در این گروه شما باید ابزار Equation که به معنای معادله است را انتخاب کنید. وقتی که این ابزار را انتخاب می‌کنید، یک سربرگ به نام DESIGN به لیست سربرگ‌های شما اضافه خواهد شد. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌فرمائید؛ این سربرگ دارای گروه‌ها و ابزارهای متفاوتی است. در ادامه هر کدام را  به صورت خلاصه به شما توضیح خواهیم داد.

آموزش فرمول نویسی در ورد (Word)

نحوه نوشتن کسر در ورد

ابتدا در مورد ابزارهای گروه Structures توضیح خواهیم داد. اولین ابزار این گروه Fraction است که به معنای کسر می‌باشد. از این ابزار برای نوشتن کسر در ورد استفاده می‌کنیم. بسته به سفارشی که دریافت می‌کنید باید نوع کسر را انتخاب کنید. اگر شما هنگام تایپ فرمول به علامت بزرگتر، مساوی، آلفا، بتا یا سایر علائم ریاضی احتیاج پیدا کردید، می‌توانید از طریق گروه Equation Tools به سمبل مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید.

فرمول نویسی در ورد

نحوه نوشتن نما، توان و اندیس در ورد

ابزار بعدی ما ابزار Script است که از آن برای نوشتن نما، توان و اندیس در ورد استفاده می‌کنیم. علاوه‌ بر این ابزار، شما می‌توانید از دو ابزاری که در سربرگ Home است استفاده کنید. ابزار X2 برای نوشتن اندیس و ابزار X2 برای نوشتن توان بکار برده می‌شود.

نحوه تایپ رادیکال در ورد

برای تایپ رادیکال‌هایی که شامل فرجه ۲ یا هر فرجه دیگری می‌باشند، ابزار Radical را انتخاب کنید. ابزار اول رایکال بدون فرجه است. ابزار دوم برای رادیکال‌های فرجه ۴ به بالا. ابزار دوم برای رادیکال‌های فرجه ۲ و ابزار آخر برای رادیکال‌های فرجه ۳ کاربرد دارد. کافیست یکی از این ابزارها را انتخاب کنید و در مربع کلیک کنید و شروع به تایپ فرمول کنید.

پیشنهاد می‌کنیم:  تایپ فوری پایان نامه برای دانشجو‌ها

نحوه تایپ انتگرال در ورد

ابزار Integral برای تایپ فرمول‌هایی که حاوی انتگرال می‌باشند مناسب است. روی ابزار کلیک کنید و مشخص کنید که انتگرال دوگانه می‌خواهید یا سه گانه یا یک انتگرال معمولی یک‌گانه.

براساس فرمولی که دارید یکی از این ابزارها را انتخاب کنید و باز مربع‌ها را کلیک کنید و شروع به تایپ فرمول در ورد کنید.

برای جستجو در پروژه‌های مرتبط با تایپ در ورد، روی این لینک کلیک کنید.

تایپ فرمول‌های سیگما، ضرب، یونیون در ورد

مانند ابزارهای قبلی روی Large Operator کلیک کنید تا بتوانید سیگماها، پروداکتس‌ها و یونیون‌های فرمول‌های خود را در ورد تایپ کنید.

درج پرانتز و براکت فرمول در ورد

امکان دارد فرمول شما ترکیبی باشد و نیاز باشد این فرمول‌ها را در پرانتز یا براکت قرار دهید یا حتی نیاز باشد مقدار کف یا سقف عبارتی را نشان دهید. برای این کار کافیست روی ابزار Bracket کلیک کنید.

نحوه تایپ فرمول‌های مثلثاتی در ورد

کمتر کسی پیدا می‌شود که اسم سینوس، کسینوس، تانژانت یا کوتانژات را نشنیده باشد. اگر فرمول شما یک فرمول مثلثاتی است پس روی ابزار Function کلیک کنید. علاوه‌بر این شما می‌توانید آرک‌سینوس، کسینوس و غیره را هم با استفاده از این ابزار تایپ کنید.

اکسنت در فرمول نویسی

ابزار بعدی که شما به طور مثال برای نشان دادن علامت بردار، متمم و … باید از آن استفاده کنید ابزار اکسنت یا Accent است.

نحوه نوشتن حد، لگاریتم، عملگرها و ماتریس‌ها در ورد

لیمیت یا حد، لگاریتم از مبحث‌های مهم ریاضی است که در بیشتر فرمول‌های کاربردی استفاده می‌شوند. شما برای تایپ این فرمول‌ها روی ابزار Limit and log کلیک و از بین ابزارهای جانبی مشخص می‌کنید که کدام یک را لازم دارید. دو ابزار دیگر Operator و Matrix نیز مانند ابزارهای قبلی به کار برده می‌شوند.

استفاده از فرمول‌های پیش فرض در برنامه ورد

به صورت پیش فرض چند نمونه فرمول در برنامه ورد وجود دارد. اگر فرمولی که قصد تایپ آن را دارید شبیه به معادله‌های ذخیره شده ورد است می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای انجام این کار روی علامت فلش ابزار Equation کلیک کنید.

فرمول نویسی در ورد

لیست معادلات موجود در برنامه به شما نمایش داده می‌شود. روی یکی از این معادلات ریاضی کلیک کنید تا به صفحه وردتان اضافه شود.

پیشنهاد می‌کنیم:  دلایلی برای اینکه کسب و کار شما نیاز به ساخت وب‌سایت حرفه‌ای دارد!

بعد از این که فرمول به صفحه اضافه شد می‌توانید هر قسمت معادله را کلیک یا انتخاب و فرمول را ویرایش کنید. بعد از تغییرات اعمال شده روی علامت فلش رو به پایین کلیک کنید تا منویی مانند زیر به شما نمایش داده شود. برای ذخیره فرمول تایپ شده گزینه Save as New Equation را کلیک کنید. شما می‌توانید با استفاده از روشی که در ابتدا توضیح دادیم فرمول‌های خود را در ورد تایپ کنید و برای استفاده‌های بعدی آن را ذخیره کنید.

فرمول نویسی در ورد
اگر شما به اینترنت وصل باشید و از گزینه More Equations from Office.com را انتخاب کنید فرمول‌های بیشتری را می‌توانید دانلود و استفاده کنید.

نحوه فرمول نویسی در ورد ۲۰۱۶ با استفاده از قابلیت INK EQUATION

در ورد ۲۰۱۶ قابلیت جدیدی به نام Ink Equation اضافه شده است که به شما کمک می‌کند خیلی راحت فرمول‌های خود را در ورد تایپ کنید. مانند مراحل قبلی به سربرگ Insert بروید به گروه Symbols نگاه کنید و ابزار Equation را کلیک کنید. از منوی ظاهر شده گزینه Ink Equation را انتخاب کنید.

حالا صفحه‌ای مانند شکل زیر برای شما باز می‌شود که یک سری ابزار مانند قلم، پاک کن و غیره را در اختیار شما قرار می‌دهد. در ناحیه نارنجی شما شروع به نوشتن فرمول خود می‌کنید و در کادر بالایی معادله شما به صورت اتوماتیک نوشته خواهد شد.

فرمول نویسی در ورد

 • اگر بخشی از فرمول را اشتباه کشیده باشید می‌توانید از ابزار پاک‌کن Erase استفاده کنید و فرمول خود را ویرایش کنید. 
 • با استفاده از ابزار Select and Correct و بدون پاک کردن فرمول قسمتی از فرمول خود را تغییر دهید. به طور مثال لیستی از کاراکترها به شما نمایش داده می‌شود که به شما کمک می‌کند کاراکتر مد نظر خود را سریع‌تر پیدا و جایگذاری کنید.
 • بعد از این که مطمئن شدید فرمول خود را درست نوشته‌اید می‌توانید روی دکمه Insert کلیک کنید تا فرمول به صفحه وردتان اضافه شود.با استفاده از ابزار clear می‌توانید کل دست نوشته خود را پاک کنید.

نوشتن فرمول‌های پیچیده در ورد

حالا که با ابزارهای فرمول نویسی در ورد آشنا شدید. شما باید سعی کنید فرمول‌های پیچیده را تمرین کنید. برای تایپ این فرمول‌ها در ورد لازم است که چندین ابزار را با هم ترکیب کنید. مطمئنا ریاضی شامل فرمول‌های ساده x+y نیست و کمتر کسی پیدا می‌شود که از شما بخواهد این فرمول‌های ساده را تایپ کنید. به طور مثال به سوال ۱۱ این نمونه سوال دقت کنید در این سوال کسر و توان با هم ترکیب شده است و در سوال ۹ توابع مثلثاتی، کسری و توان با هم ترکیب شده است. برای تمرین می‌توانید شروع به تایپ این نمونه سوال کنید.

پیشنهاد می‌کنیم:  درآمد یک تایپیست چقدر است؟ عوامل تاثیرگذار بر درآمد یک تایپیست

فرمول نویسی در ورد

نحوه ذخیره کردن فرمول در ورد

فرمول رو در حالت انتخاب قرار میدیم روی فلش کوچک سمت چپ کلیک می‌کنیم یک لیست نشان داده می شود سپس گزینه save as new equation را انتخاب می‌کنیم. در پنجره باز شده نام انتخابی فرمول را وارد می‌کنیم. بعد فرمول ذخیره خواهد شد و در منوی equation آن را مشاهده خواهید کرد.

البته لازم به ذکر است که به غیر از گزینه save as new Equation… گزینه‌های دیگری در  لیست وجود دارد که آنها را به شما معرفی خواهیم کرد:

گزینه‌های ذخیره سازی فرمول

 • Professional: فرمول انتخابی با فرمت اصلی نمایش داده شود.
 • All Professional: تمام فرمول‌های موجود در سند با فرمت اصلی نمایش داده شوند.
 • Linear: فرمول انتخابی به صورت خطی نمایش داده شود.
 • All Linear: تمام فرمول‌های موجود در سند با فرمت خطی نمایش داده شوند.
 • Change to Inline: جای فرمول در همان خط جا به جا خواهد شد.
 • Justification: این گزینه برای ترازبندی فرمول در متن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تایپ اعداد به فارسی

برای تغییر فونت و تایپ اعداد داخل فرمول به صورت فارسی، کافیست  که فرمول را انتخاب کنید. بعد از تب Design که برای فرمول فعال شده است، گزینه abc Text رو انتخاب کنید. به این صورت فرمول به حالت متنی تبدیل خواهد شد.

بعد شما می‎‌توانید تغییر فونت و تایپ اعداد به صورت فارسی را اتجام دهید. برای این کار عدد داخل فرمول را باید انتخاب کنید. زبان تایپ را روی زبان فارسی قرار داده و  مجدداً عدد را تایپ می‌کنیذ. در نهایت فرمول به صورت فارسی نشان داده خواهد شد.

اضافه کردن فرمول جدید در ورد

اگر فرمول مورد نظر شما در بین گزینه‌های پیش فرض ورد وجود نداشت، باید روی Insert New Equation کلیک کنید. به این صورت می‌توانید فرمول‌ مورد نظر خود را به لیست اضافه کنید. علاوه بر این می‌توانید با زدن کلیدهای Alt+= هم یک فرمول جدید به فایل خود اضافه کنید.

وقتی که شما روی گزینه Insert New Equation کلیک می‌کنید و یا کلید ترکیبی Alt+= را فشار می‌دهید، یک کادر برای نوشتن فرمول جدید برای شما ایجاد خواهد شد. علاوه بر این سربرگ Design هم فعال می‌شود. در بخش  Design چهار دسته قرار دارد. این ابزارها عبارتند از:

 • Tools
 • Conversions
 • Symbols
 • Structures
اضافه کردن فرمول جدید در ورد

بخش tools

این بخش شامل این ابزارها می‌باشد:

 • Equations: با استفاده از این گزینه دوباره به همان فرمول‌های پیش‌فرض ورد دسترسی دارید.
 • Ink Equations: با استفاده از این گزینه می‌توانید فرمول‌های موردنظرتان را به صورت دستی وارد کنید.

بخش conversions

این بخش شامل این ابزارها می‌باشد که می‌توانید  فرمت فرمول‌های خود را ویرایش کنید

 • Unicode: حالت استاندارد برای نمایش فرمول است.
 • Latex: فرمول را به فرمت لاتکس تبدیل خواهد کرد.
 • abc Text : با انتخاب این گزینه فرمول خود را به یک متن معمولی تبدیل خواهید کرد و  می‎‌توانید تغییراتی مثل تغییر فونت و ترازبندی و … را به آن اعمال کنید.
 • convert: برای تبدیل فرمت فرمول به حالت خطی یا حرفه‌ای می‌توانید از این گزینه استفاده کنید.

بخش Symbols

این بخش برای تایپ نمادهای ریاضی است. برای استفاده از علائم بیشتر، می‌توانید روی فلش کوچک کنار گروه سمبل‌ها کلیک کنید. در این منو می‌توانید تمام علائم را مشاهده کنید.

بخش Structures

در این بخش شما به ساختارهای فرمولی مختلف دسترسی دارید. می‌توانید از آنها برای ایجاد فرمول‌های خود استفاده کنید. این قسمت شامل ساختارهای زیر است:

 • برای تایپ کسرها می‌توانید از Fraction استفاده کنید.
 • برای تایپ اندیس و توان می‌توانید از ابزار  Script استفاده کنید.
 • برای تایپ رادیکال می‌توانید از ابزار Radical استفاده کنید.
 • برای تایپ انتگرال می‌توانید از ابزار Integrals استفاده کنید.
 • برای تایپ مجموع و… می‌توانید از ابزار Large Operator استفاده کنید.
 • برای تایپ براکت و پرانتر می‌توانید از ابزار Bracket استفاده کنید.
 • برای تایپ توابع مثلثاتی می‌توانید از ابزار Function استفاده کنید.
 • برای تایپ نمادهای خاص می‌توانید از ابزار Accent استفاده کنید.
 • برای تایپ حد و لگاریتم می‌توانید از ابزار Limit and Log استفاده کنید.
 • برای تایپ علائم خاص می‌توانید از ابزار Operator استفاده کنید.
 • برای تایپ ماتریس می‌توانید از ابزار Matrix استفاده کنید.

به پایان آموزش کامل نحوه فرمول نویسی در ورد رسیدم، شما باید به عنوان یک فریلنسر تایپیست با مهارت‌هایی همچون درج نیم فاصله در ورد و رفرنس نویسی در ورد هم آشنایی داشته باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۳.۴ / ۵. میزان امتیاز ۱۶

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 14 =