Skip to content

قالب‌بندی و مدیریت کردن فهرست‌ها در نرم افزار ورد – Numbered List و Bullet List

Numbered List

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه
۰
(۰)

در این پست ما قصد داریم در مورد قالببندی و مدیریت کردن فهرست‌ها در نرم افزار ورد – Numbered List و Bullet List صحبت کنیم. چک لیست‌ها با خون جگر نوشته میشوند. این جمله (شاید) توسط خلبانی گفته شده است که توسط یک بازرگان پر نفوذ مجبور شده است زودتر از موعد هواپیما را از باند فرودگاه بلند بکند و مجبور شده است تا لیست پرواز را تغییر دهد. لیستها و جداول تبدیل به جز اصلی هر صنعتی از بقالی‌ها تا فضا پیماهای ناسا شده‌اند.

لیستها حوصله سر بر هستند

اما آن‌ها ساده‌ترین ابزار ما برای مبارزه با پیچیدگی‌های اطلاعاتی است که از هر سو به ما هجوم می‌آورند. هر مرد عیالواری می‌داند که فهرست‌ها و لیست‌ها بهترین پادزهر برای فراموشی هستند. خب، همان گونه که ما وعده کردیم بهترین لیست‌ها را برای بهره‌وری بیشتر بسازیم، بیایید ابتدا به سراغ مبانی مایکروسافت ورد برویم و یکی از پر‌کاربردترین توابع نرمافزارهای آفیس را بررسی کنیم؛ چگونه لیست‌های جذاب از نظر ظاهری بسازیم.

نحوه ایجاد لیست در ورد – Numbered List یا Bullet List

اغلب ترفندها و نکات ساختن لیست در تب home و در نوار ابزار Paragraph قرار دارد. متنی را که می‌خواهید Numbered List خود را به آن اضافه کنید، انتخاب کنید و سپس با کلیک بر روی فلش کوچکی (مطابق عکس) بین Bullet List و Numbered List یکی را انتخاب کنید تا به کتابخانه مربوط به هر کدام بروید. با بردن موس بر روی هر کدام از گزینههای موجود، پیش نمایشی از آن گزینه در سند شما ایجاد خواهد شد.

قالب بندی و مدیریت کردن فهرست ها در نرم افزار ورد - Numbered List و Bullet List

نرم افزار ورد همچنین به صورت اتوماتیک برای شما لیستی ایجاد می‌کند وقتی که شما پاراگراف را با ۱. آغاز میکنید، نرم افزار یک Numbered List برای شما ایجاد میکند و اگر پاراگراف را با علامت * آغاز کنید یک Bullet list برای شما ایجاد می‌کند. اگر نمی‌خواهید متن شما به لیست تبدیل شود، می‌توانید بر روی تصویر گزینه Auto Correct که ظاهر می‌شود کلیک کنید. با کلیک کردن بر روی هر کدام از لیست‌هایی که انتخاب کردید، می‌توانید در همانجا شیوه نمایش لیست مورد نظر خودتان را بر حسب سلیقه خودتان نیز انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم:  راهنمای کار با سایت کاریتو برای فریلنسر

نکته: شما میتوانید قالببندی یک یا چند مورد از شیوه نمایش لیست را تغییر دهید. نشانگر را بر روی ابتدای خطی که می‌خواهید آن را تغییر بدهید ببرید و سپس بر روی هر کدام از گزینه‌های Bullets یا Numbers کلیک کنید. تغییرات فقط بر روی خطی که انتخاب کرده‌اید اعمال خواهد شد. با نحوه رفرنس دهی در ورد (Word) آشنا شوید!

نحوه ایجاد لیست در ورد با میانبر صفحه کلید – Numbered List یا Bullet List

قبلا در مورد نحوه فرمول نویسی در ورد صحبت کردیم، اما برای ایجاد لیست فقط از صفحه کلید استفاده کنید. حرفه‌ای‌ها چندان به ماوس علاقه‌ای ندارند. یکی از میانبرهای مفید ورد را استفاده کنید تا تنها با استفاده از صفحه کلید یک Numbered list ایجاد کنید.

– میان‌بر صفحه کلید برای ایجاد لیست  CTRL+SHIFT+L

– میان‌بر صفحه کلید برای پاک کردن لیست CTRL+SHIFT+N

برای شخصیسازی میانبر Numbered List باید به سراغ گزینه‌های برنامه بروید. باید به File>Options>Customize Ribbon بروید. بر روی Customize کلیک کنید تا میانبر‌های صفحه کلید برای شما نمایان شوند.

قالب بندی و مدیریت کردن فهرست ها در نرم افزار ورد - Numbered List و Bullet List

All Commands را در لیست دستهبندی‌ها انتخاب کنید. حالا در لیست سمت راست به پایین بیایید تا به گزینه FormatNumberDefault برسید و آن را انتخاب کنید. حالا در زیر لیست گزینه  Press  New Shortcut Keys کلیک کنید و کلید ترکیبی که دوست دارید را وارد کنید. به عنوان مثال می‌توانید از کلید ترکیبی “Alt+N” استفاده کنید که در هیچ کدام از میانبرهای ورد استفاده نشده است و بر روی گزینه Assign  کلیک کنید. کلید جدید به لیست کلیدهای میان بر اضافه شده است. بر روی گزینه OK کلیک کنید و به برنامه برگردید و میانبر جدید را امتحان کنید (همه مراحل در عکس با شماره وجود دارد).

پیشنهاد می‌کنیم:  کسب‌ درآمد در منزل با انواع شغل تایپ آنلاین

نکته: می‌خواهید که یک لیست عددی در وسط صفحه را پاک کنید و آن را تبدیل به یک پاراگراف عادی بکنید؟ آن قسمت را انتخاب کنید و با کلید ترکیبی که تعریف کردید یعنی “Alt+N” این کار را انجام دهید.

تغییر پیکربندی پیش فرض Numbered List

شما می‌توانید این لیست را به گونه‌ای که می‌خواهید تغییر دهید، ویرایش کنید، یا از نو ایجاد کنید. ۴ قالب دارید که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. اما اگر بخواهید قالب خودتان را داشته باشید و آن قالب در دسترس نباشد چکار باید بکنید؟ در ادامه برای شما توضیح میدهیم.

به مسیر Home>Paragraph group>Numbering  بروید. بر روی فلش کلیک کنید و گزینه Define Number Format را انتخاب کنید. هر گزینه دارای ترتیب را که دوست دارید انتخاب کنید. برای تغییر فونت، قالب و رنگ بر روی گزینه Font کلیک کنید و تغییرات را ایجاد کنید.

قالب بندی و مدیریت کردن فهرست ها در نرم افزار ورد - Numbered List و Bullet List

اگر بخواهید خط تیره، پرانتز، یا علائم دیگری اضافه کنید، در فیلد Number Format باید این کار را انجام دهید. با هر تغییری پیش نمایش آن به شما نشان داده می‌شود. برای تغییر صف بندی اعداد می‌توانید گزینه‌های Left ،Centered ،Right را انتخاب کنید. این گزینه به صورت پیش فرض روی Left قرار دارند.

نکته: حتی می‌توانید متن توضیحی هم برای نشانگر لیست خود به کار ببرید به طور مثال نکته۱، نکته۲، نکته۳، الی آخر.

تغییر پیکربندی پیش فرض بالت لیست در ورد

دقیقا مانند مورد قبل شما می‌توانید ظاهر این لیست را نیز به دلخواه خود تغییر دهید. اشکال جذاب (به جای مدل نقطه های سیاه قدیمی) می‌تواند ظاهر شکیل تری به اسناد شما بدهد. ابتدا متنی را که می‌خواهید انتخاب کنید. به Home> Paragraph Group بروید و بر روی فلش کلیک کنید. اگر آن چیزی که مد نظر شما است در بین گزینههای کتابخانه موجود نبود، بر روی گزینه Define New Bullet کلیک کنید. یک کادر باز میشود، زیر گزینه Bullet Character،Symbol را انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم:  تفاوت تایپ آنلاین با تایپ حضوری

قالب بندی و مدیریت کردن فهرست ها در نرم افزار ورد - Numbered List و Bullet List

یک کادر دیگر باز می‌شود که به شما اجازه می‌دهد نشانه مورد علاقه را از لیست فونت‌هایی که نصب کرده‌اید انتخاب کنید. مثل هر فونت دیگری شما می‌توانید رنگ، اندازه، قالب و بقیه خصوصیاتی که فونت دارد را تغیییر دهید.

نکته: می‌توانید در کادر Symbol به دنبال گزینه Wingdings بگردید و یک دکمه به شکل جعبه ۳ بعدی را انتخاب کنید تا یک سند با لیست بسیار شکیل داشته باشید. در آخر از شما دعوت می‌کنیم با ۴ روش ساده درج نیم‌فاصله در ورد آشنا شوید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 6 =