Skip to content

پرسونا مشتری چیست و چرا در بازاریابی اهمیت زیادی دارد؟

پرسونای مشتری چیست و چرا در بازاریابی اهمیت زیادی دارد؟

در این مقاله چی می‌خوانید؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه
۰
(۰)

 پرسونای مشتری چیست؟ آیا با نحوه طراحی پرسونای مشتری آشنایی دارید؟ هر کودکی ممکن است یک دوست خیالی داشته باشد، بازاریابان رسانه‌های اجتماعی هم این دوست خیالی را دارند فقط به آنها پرسونای مشتری می‌گویند. تعریف شخصیت خریدار که پرسونای مشتری، شخصیت مخاطب یا شخصیت بازاریابی هم نامیده می‌شود به شما کمک می‌کند مشتری ایده آل خود را هدف قرار دهید.

به عنوان یک بازاریاب اجتماعی یا هر بازاریاب دیگری به راحتی می می‌توانید در جزئیات ردیابی آخرین نرخ تعامل (engagement rate) و کمپین‌های بازاریابی خود گم شوید. پرسونای مشتری به شما یادآوری می‌کند که خواسته‌ها و نیازهای مخاطبان خود را مقدم بر خواسته‌های خود قرار دهید و به شما کمک می‌کند تا محتوا را برای هدف گیری بهتری مشتری ایده‌آل خود ایجاد کنید.

پرسونای مشتری چیست؟

پرسونای مشتری (buyer persona) توصیف دقیق شخصی است که نماینده مخاطبان هدف شماست. این شخصیت تخیلی است اما بر اساس تحقیقات عمیق از مخاطبان موجود یا مورد نظر شما می‌باشد. ممکن است به جای پرسونای مشتری اسامی مانند شخصیت مشتری، شخصیت مخاطب یا شخصیت بازاریابی را بشنوید.

شما نمی‌توانید هر مشتری یا مشتری احتمالی را به صورت جداگانه بشناسید. اما شما می‌توانید یک پرسونای مشتری را برای نشان دادن پایگاه مشتری خود ایجاد کنید (با توجه به آنچه گفته شد، از آنجایی که انواع مختلفی را مشتریان ممکن است محصولات شما را به دلایل مختلف خریداری کنند ممکن است نیاز باشد که بیش از یک پرسونای مشتری را ایجاد کنید).

پرسونا مشتری چیست و چرا در بازاریابی اهمیت زیادی دارد؟

شما به این خریدار یک نام، جزئیات جمعیت شناختی، علایق و ویژگی‌های رفتاری می‌دهید. شما اهداف، نقاط درد و الگوهای خرید آنها را درک خواهید کرد. حتی اگر بخواهید می‌توانید با استفاده از عکس‌برداری یا تصویرسازی به آن‌ها چهره بدهید زیرا شاید برای تیم شما مهم باشد که اسامی را به تصویر بکشند.

به طور کلی، شما می‌خواهید در مورد این مدل مشتری فکر کنید و در مورد آن صحبت کنید، گویی یک شخص واقعی است. این به شما این امکان را می‌دهد که پیام‌های بازاریابی که به طور خاص برای آنها هدف گذاری شده است را ایجاد کنید.

پیشنهاد می‌کنیم:  11 روش اثبات شده برای کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ

چرا از پرسونای مشتری باید استفاده کنیم؟

پرسونای مشتری شما را روی اولویت‌های مشتری متمرکز می‌کند تا اولویت‌های خود را بررسی کنید. هر بار که در مورد استراتژی بازاریابی اجتماعی خود (یا استراتژی بازاریابی کلی) تصمیم می‌گیرید به شخصیت‌های خریدار خود فکر می‌کنید.

آیا یک کمپین جدید به نیازها و اهداف حداقل یکی از شخصیت‌های خریدار شما پاسخ می‌دهد؟ اگر نه، دلیل خوبی برای تجدید نظر روی برنامه‌های خود دارید، مهم نیست که چقدر هیجان‌انگیز باشد. هنگامی که شخصیت‌های خریدار خود را مشخص کردید می‌توانید پست‌های ارگانیک و تبلیغات اجتماعی ایجاد کنید که مستقیماً با مشتریان هدفی که تعریف کرده صحبت کند. تبلیغات اجتماعی؛ به ویژه گزینه‌های هدف گذاری اجتماعی بسیار دقیقی را ارائه می‌دهد که می‌تواند تبلیغ شما را دقیقاً در مقابل افراد مناسب قرار دهد.

استراتژی اجتماعی‌تان را بر اساس کمک به پرسوناهای خود برای رسیدن به اهدافتان بسازید و با مشتریان واقعی که نماینده آنها هستند رابطه ایجاد کنید. همه چیز در مورد ایجاد وفاداری و اعتماد به برند است تا در نهایت فرایند فروشتان را ساده کنید.

نحوه طراحی پرسونای مشتری به صورت مرحله به مرحله

پرسونای مشتری شما نباید تنها فردی باشد که می‌خواهید با او معاشرت کنید بلکه باید بر اساس داده‌های دنیای واقعی و اهداف استراتژیک باشند. در اینجا نحوه طراحی پرسونای مشتری که برای برند دنیای واقعی شما مناسب است، آمده است.

پرسونا مشتری چیست و چرا در بازاریابی اهمیت زیادی دارد؟

تحقیق کامل در مورد مخاطبان

زمان تحقیق کامل رسیده است. مشتریان فعلی شما چه کسانی هستند؟ مخاطبان اجتماعی شما چه کسانی هستند؟ رقبای شما چه کسانی را مورد هدف قرار می‌دهند؟

داده‌های مخاطب را از تجزیه و تحلیل رسانه‌های اجتماعی خود (به ویژه مخاطبان فیس بوک، پایگاه داده مشتریان و گوگل آنالیز) جمع آوری کنید تا جزئیاتی مانند موارد زیر را محدود کنید:

 • سن
 • محل
 • زبان
 • صرف قدرت و الگوها
 • منافع
 • چالش‌ها
 • مرحله‌ای از زندگی
 • برای B2B: اندازه کسب و کارها و اینکه چه کسی در مورد خرید تصمیم می‌گیرد

همچنین ایده خوبی است که مطمئن شوید مخاطبان شما از کدام کانال‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. با استفاده از ابزارهایی مانند Hootsuite Insights Brandwatch ، Keyhole.co و Google Analytics ، مکان‌های مخاطبان خود را پیدا کنید. شما همچنین می‌توانید با استفاده از ابزارهایی مانند Buzzsumo و Hootsuite متوجه شوید که رقبا چه کسانی را هدف قرار می‌دهند.

پیشنهاد می‌کنیم:  چرا تبلیغات دیجیتالی از تبلیغات سنتی بهتر است؟

بررسی مخاطبان

اهداف مشتری و نقاط درد را شناسایی کنید

بسته به نوع محصولات و خدماتی که می‌فروشید، اهداف مخاطب شما ممکن است شخصی یا حرفه‌ای باشد. انگیزه مشتریان شما چیست؟

در طرف دیگر نقاط درد آنها وجود دارد. مشتریان بالقوه شما در تلاش برای حل چه مشکلات یا دردسرهایی هستند؟ چه چیزی آنها را از موفقیت باز می‌دارد؟ آنها برای رسیدن به اهداف خود با چه موانعی روبرو هستند؟

تیم فروش و بخش پشتیبانی مشتری راه‌های بسیار خوبی برای یافتن پاسخ این سؤالات هستند، اما یکی دیگر از گزینه‌های کلیدی این است که در برخی تحلیل‌های شنیداری اجتماعی و احساسات رسانه‌های اجتماعی شرکت کنید.

راه‌اندازی استریم‌های جستجو برای نظارت بر برندها، محصولات و رقبایتان، به شما امکان می‌دهد در زمان واقعی به آنچه که مردم در مورد شما می‌گویند دست پیدا کنید. می‌توانید درک کنید که چرا آنها محصولات شما را دوست دارند یا اینکه کدام بخش از تجربه مشتری مناسب نمی‌باشد.

این مسئله را درک کنید که چگونه می‌توانید به آنها کمک کنید

حالا که به اهداف و مشکلات مشتریان خود پی برده‌اید وقت آن شده است که به این فکر کنید چگونه می‌توانید به آنها کمک کنید، این بدان معناست که فراتر از ویژگی‌ها و تجزیه و تحلیل مزایای واقعی محصول یا خدمات خود فکر کنید.

پرسونا مشتری چیست و چرا در بازاریابی اهمیت زیادی دارد؟

یک ویژگی چیزی است که محصول شما ارائه می‌دهد. یک مزیت این است که چگونه محصول یا خدمات شما زندگی مشتری را ساده‌تر و بهتر می‌کند.

موانع اصلی خرید مخاطبان خود را در نظر بگیرید، دنبال کنندگان شما در مسیر خرید خود کجا هستند؟ و سپس از خود سوا کنید که چگونه می‌توانم به آنها کمک کنم؟ پاسخ را در یک جمله واضح بیان کنید.

پیشنهاد می‌کنیم:  راهنمای تولید محتوای با ارزش برای کاربران سایت

ایجاد پرسونای مشتری

تمام تحقیقات خود را جمع آوری کنید و به دنبال ویژگی‌های مشترک باشید. همان‌طور که این ویژگی‌ها را با هم گروه بندی می‌کنید، اساس شخصیت‌های منحصر به فرد مشتری خود را پیدا خواهید کرد.

برای خریدار خود یک نام، عنوان شغلی و سایر مشخصات تعیین کننده را تعیین کنید. شما می‌خواهید شخصیت شما مانند یک شخص واقعی به نظر برسد.

به‌عنوان‌مثال، فرض کنید که یک گروه مشتری اصلی زنان ۴۰ ساله و از نظر حرفه‌ای موفق ساکن شهر بدون بچه و علاقه‌مند به رستوران‌های عالی می‌شناسید. پرسونای خرید شما ممکن است بیان کند:

 • او ۴۱ سال سن دارد.
 • او هفته‌ای سه بار به کلاس اسپین می‌رود.
 • او در تورنتو زندگی می‌کند و مؤسس شرکت روابط عمومی خود است.
 • او صاحب یک تسلا است.
 • او و شریک زندگی‌اش در سال دو بار به تعطیلات بین‌المللی می‌روند و ترجیح می‌دهند در هتل‌های رده بالا اقامت کنند.

این فقط فهرستی از ویژگی‌ها نیست. این یک توصیف دقیق و خاص از یک مشتری بالقوه است. به شما این امکان را می‌دهد که در مورد خریدار آینده خود به روشی انسانی فکر کنید، بنابراین آنها فقط مجموعه‌ای از نقاط داده نیستند. این موارد ممکن است لزوماً در مورد هر خریدار شما صادق نباشد، اما به نمایش یک الگو به روشی ملموس کمک می‌کند.

همان‌طور که شخصیت‌های مشتری خود را مشخص می‌کنید، حتماً توصیف کنید که هر شخص در حال حاضر چه کسی است و چه کسی می‌خواهد باشد. این به شما این امکان را می‌دهد که شروع کنید به این فکر کنید که چگونه محصولات و خدمات شما می‌توانند به آنها کمک کنند تا به آن جایگاه برسند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. میزان امتیاز ۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

متاسفیم که این پست برای شما مفید نبود

اجازه دهید این پست را بهبود ببخشیم

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 8 =